Alpejski PŚ w Cortinie d’Ampezzo. Ilka Stuhec wróciła do zwyciężania, Goggia z upadkiem

screen - Eurosport

Po czterech latach i trzydziestu czterech dniach Ilka Stuhec wróciła do wygrywania. Słowenka okazała się najlepsza w drugim zjeździe w Cortinie d’Ampezzo. Drugie miejsce zajęła sensacyjnie Norweżka Kajsa Vickhoff Lie. Na najniższym stopniu podium stanęła najlepsza z Włoszek Elena Curtoni. Liderka klasyfikacji zjazdu – Sofia Goggia z Włoch – nie ukończyła zawodów.

screen – Eurosport

Powrót wielkiej mistrzyni

Ilka Stuhec to zawodniczka z olbrzymim dorobkiem. W 2017 i 2019 roku była mistrzynią świata w zjeździe. Niestety nie oszczędzały jej kontuzje. W 2018 ominęła przez to Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Po 2019 roku także miała poważne kłopoty zdrowotne i przerwy w startach. Ten sezon pokazał, że to już dawno przeszłość. Ilka wróciła na podium, a dziś po raz pierwszy od 18 grudnia 2023 – do wygrywania.

Upadek faworytki

Główna faworytka zawodów Sofia Goggia zaliczyła na trasie upadek. Włoszka od lat znana jest z tego, że wręcz natchnione starty przerywane są upadkami po dość prostych błędach. Goggia jeździ zawsze ryzykownie, co chyba jest jednak jej słabością nie atutem. Goggia zaliczyła upadek za drugim pomiarem czasu, ale nie jechała wcale wcześniej rewelacyjnie i raczej nie stanęłaby z tą jazdą na podium.

Norweska niespodzianka

Zupełną sensacją jest drugie miejsce Kajsy Vickhoff Lie z Norwegii. Jechała z numerem 30, kiedy to wydawało się, iż wszystkie karty zostały rozdane. Norweżka napędziła trochę strachu Stuhec, ale ostatecznie miała stratę 0,26 sek. Elena Curtoni do Słowenki straciła 0,34 sek. Tylko 0,01 sek. do podium zabrakło Larze Gut-Behrami i drugiej z Norweżek – Ranghild Mowinckel. Szóste miejsce zajęła druga ze Szwajcarek Priska Nufer (+0,37 sek). Kolejny dobry zjazdowy rezultat zanotowała liderka PŚ Amerykanka Mikaela Shiffrin (+0,39 sek.). Pierwszą dziesiątkę zamknęły Austriaczki Stefanie Venier (+0,44 sek.) i Mirjam Puchner (+0,50 sek.) i ex aequo Amerykanka Breezy Johnson i Szwajcarka Michelle Gisin (+0,64 sek.).

wyniki zawodów

źródło: wiadomość własna