Alpejski PŚ w Chamonix. Dwa slalomy w miejscu pierwszych zimowych igrzysk (listy startowe)

Najlepsi specjaliści od konkurencji technicznych o kolejne punkty alpejskiego Pucharu Świata powalczą w historycznym miejscu. Francuskie Chamonix było bowiem pierwszym organizatorem Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Kto najlepiej poradzi sobie w tym wyjątkowym miejscu?

Warto na wstępie zaznaczyć, że alpejczykom walczyć o medale w Chamonix nie było dane. Sport ten jako dyscyplina olimpijska zadebiutował bowiem dopiero w 1936 roku podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Garmisch-Partenkirchen. W Chamonix dwukrotnie rywalizowano o tytuły mistrzów świata. Pierwszy raz w 1937 roku, a drugi w 1962 roku. Pierwszy Puchar Świata w tej francuskiej miejscowości zagościł w 1968 roku. Wówczas w zjazdach najlepsi byli Bernard Orcel oraz Nancy Greene. W tym roku zawody najwyższej rangi rozegrane zostaną tam już po raz osiemnasty. Ostatni raz o punkty walczono w Chamonix  przed rokiem. Wówczas w  slalomie najlepszy był Clement Noel, a w gigancie równoległym Loic Meillard.

Tegoroczna odsłona zawodów we Francji będzie miała zupełnie inny program. W miejsce giganta równoległego pojawił się kolejny slalom. Alpejczycy będą mieli zatem dwukrotnie rywalizować właśnie w tej konkurencji. Chociaż nie można powiedzieć, że zawodnicy stęsknili się za tego rodzaju rywalizacją. Wczas we wtorek mieli okazję walczyć w slalomie podczas zmagań w Schladming. Tam wygrał reprezentant gospodarzy Marco Schwarz. Trudno powiedzieć zatem, że nie będzie on faworytem i tutaj. Kto wie, czy do walki nie włączy się zwycięzca sprzed roku. Clement Noel w ostatnich zawodach był tuż za Schwarzem. Warto jednak wrócić uwagę na fakt, że ten francuski zawodnik jest nierówny tej zimy. Dlatego też można zastanowić się, czy to nie Alexis Pinturault (lider klasyfikacji generalnej), jest większym faworytem zawodów.

Spójrzmy jeszcze na to, jak wygląda klasyfikacja w slalomie. Po wyrównanym początku swoją dominację zaznacza  Schwarz (489 pkt), który wyprzedza Norwega Sebastiana Foss-Solevaaga o 131 punktów. Drugi z Austriaków Manuel Feller jest trzeci (324 pkt). Następne miejsca zajmują Szwajcar Ramon Zenhaeusern (283 pkt) i Niemiec Linus Strasser (278 pkt). Zadziwiająco niewielu zawodników z TOP 5 slalomu znajduje się w TOP 10 klasyfikacji generalnej PŚ. Ostatnią naszą analizę klasyfikacji możecie znaleźć tutaj.

W sobotę jako pierwszy na trasę w Chamonix ruszy Ramon Zenhausern. Faworyt gospodarzy Alexis Pinturault ruszy tuż po nim. Start pierwszych przejazdów – zarówno w sobotę, jak i niedzielę – zaplanowano na 9:30. Trzy godziny później powinny rozpoczynać się drugie przejazdy.

Lista startowa slalomu: sobotniego | niedzielnego (pojawi się w sobotę wieczorem).

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj