Alpejski PŚ w Chamonix: Clement Noel wygrywa w sensacyjnych zawodach

Fot. AP Photo/Marco Tacca

Francuz Clement Noel wygrał zawody alpejskiego Pucharu Świata w Chamonix. Za nim sensacyjnie uplasowali się debiutujący na podium Timon Haugan z Norwegii i Adrian Pertl z Austrii. Zawodów nie ukończyli m. in. Henrik Kristoffersen, Alexis Pinturault i Daniel Yule.

Kristoffersen wypadł już w pierwszym przejeździe. Dawało to nadzieję na wyprzedzenie go w klasyfikacji generalnej czwartemu po pierwszym przejeździe Pinturaultowi, a w klasyfikacji slalomu prowadzącemu Danielowi Yule. Obaj jednak (jak i siedmiu innych zawodników, w tym trzeci po pierwszym przejeździe Stefano Gross z Włoch) wypadli w bardzo trudnym drugim przejeździe, który przyniósł sensacyjne rozstrzygnięcia. O ile triumf drugiego po pierwszym przejeździe Noela (czas 1:41.47) nikogo nie może dziwić, to już drugie miejsce Haugana (+0,21 sek. i awans o dziewięć pozycji) i trzecie Pertla (+0,31 sek., awans z miejsca dziewiątego) to niespodzianki, a nawet sensacje – obaj mieli numery wysokie (33 i 37) numery startowe. Dobrze w drugim przejeździe wypadł też Austriak Michael Matt, który z siedemnastej pozycji awansował tuż za podium (+0,65 sek.). Ramon Zenhaeusern okazał się najlepszym ze Szwajcarów (+0,70 sek. i awans o dwa miejsca), zaś Alekander Choroszyłow z Rosji (+0,75 sek i też awans o dwie pozycje) ewidentnie przeżywa ostatnio drugą młodość. Ex aequo z doświadczonym Rosjaninem na szóstej pozycji uplasował się drugi z Norwegów Sebastian Foss-Solevaag (spadek o jedno miejsce). W pierwszej “10” znaleźli się też Austriak Mario Schwarz (+1,02 sek., spadek o trzy miejsca) oraz dwóch weteranów – Szwed Andre Myhrer (+1,13 sek., awans o pięć miejsc) i drugi z Francuzów Jean-Baptiste Grange (+1,30 sek.) awans z miejsca dwudziestego.

A tylko 0,01 sek. zabrakło Włochowi Federico Liberatore do miejsca w “10”. Wspominam o tym dlatego, iż zaczynał on drugi przejazd i zanotował największy awans (19 miejsc!) w ten szalony dzień. Miał też najwyższy (56) numer wśród zawodników startujących w drugim przejeździe. Najwyższy spadek zanotował Brytyjczyk Dave Ryding (z 12 na 17 miejsce). W klasyfikacji generalnej i slalomowej Henrik Kristoffersen dalej prowadzi (choć w tej drugiej nad Noelem ma tylko dwa punkty) – za co powinien podziękować Pinturaultowi i Yulemu, którzy zmarnowali być może najlepszą szansę na wyprzedzenie wspaniałego Norwega.

wyniki zawodów

źródło: własne