Alpejski PŚ w Bormio: Poświąteczne ściganie w zjeździe i super G (listy startowe)

Przerwa świąteczna dla alpejczyków była dość krótka. Już jutro odbędą się kolejne zawody Pucharu Świata, w Bormio. Na starcie pojawi się także Polak – Paweł Babicki. #fisalpine #alpejSKI #alpineskiing

fot. Jules Joseph via flickr.com / CC BY ND

fot. Jules Joseph via flickr.com / CC BY ND

Włoskie Bormio będzie pierwszym przystankiem Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn po świętach Bożego Narodzenia. Wczoraj i dziś odbyły się tam treningi zjazdu, a jutro przeprowadzone zostaną pierwsze zawody.

Puchar Świata powrócił w zeszłym roku do Bormio po blisko czterech latach przerwy. Tej zimy alpejczycy ponownie zjawili się ponownie w tej włoskiej miejscowości, aby rywalizować o pucharowe punkty. Na trasie Stelvio zawodnicy będą konkurować ze sobą w zjeździe i supergigancie. W środę i w czwartek udało się zorganizować treningi, które pozwoliły na zapoznanie się ze zlodzoną trasą zjazdu. Na pierwszym treningu najlepszy był Christof Innerhofer (aczkolwiek z przejazdem, który w zawodach byłby dyskwalifikujący), a na drugim Vincent Kriechmayr. Zaskakująco dobrze spisywali się także Ryan Cochran-Siegle oraz Daniel Hemetsberger.

W poprzednim sezonie w Bormio odbyły się zawody w zjeździe i kombinacji alpejskiej. Zjazd wygrał wówczas Dominik Paris, a kombinację Alexis Pinturault. W supergigancie po raz ostatni ścigano się tutaj w 2008 roku, kiedy to zwycięstwo odniósł Hannes Reichelt, a na podium stanęli także Didier Defago i Ales Gorza. Poza 2008 rokiem jeszcze dwukrotnie przeprowadzono na Stelvio zawody Pucharu Świata mężczyzn w supergigancie: w latach 2000 i 1995. Dwukrotnie Bormio było gospodarzem Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim. Po raz pierwszy w 1985 roku, gdy w programie nie było jeszcze supergiganta, a w zjeździe wygrał Pirmin Zurbriggen, oraz w 2006 roku, gdy dwa złote medale – za zjazd i supergigant – zgarnął Bode Miller.

W Pucharze Świata w zjeździe na Stelvio najwięcej razy zwyciężył Austriak Michael Walchhofer, który trzykrotnie kończył te zawody na pierwszym miejscu (2010 i dwa razy w 2006 roku). Po dwa zwycięstwa na swoim koncie mają Dominik Paris (2012 i 2017), Hannes Trinkl (1993, 2000) i Hermann Maier (1997, 1998), Luc Alphand (1995 i 1996) i Daron Rahlves (2002, 2005).

Zawody w zjeździe zaplanwane zostały na piątek i rozpoczną się o godzinie 11:30. Kolejnego dnia, w sobotę, odbędzie się supergigant, którego początek wyznaczono na 11:45. W Bormio wystąpi także reprezentant Polski – Paweł Babicki.

Lista startowa zjazdu

Lista startowa super G

Źródło: własne

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.