Alpejski PŚ w Bormio. Matthias Mayer zamyka rok zwycięstwem w zjeździe

13:36, 30.12.2020 Marek Cielec Aktualizacja: 13:37, 30.12.2020

Matthias Mayer zwyciężył w przełożonych z wtorku zawodów Pucharu Świata mężczyzn w zjeździe w Bormio. Wygrana ta nie przyszła łatwo, gdyż Mayer zdołał wyprzedzić swojego rodaka Vincenta Kriechmayra, który zajął drugie miejsce, zaledwie o kilka setnych części sekundy. Na podium stanął także Szwajcar Urs Kryenbühl.

We Bormio odbyły się dziś ostatnie w tym roku zawody alpejskiego Pucharu Świata. Panowie rywalizowali w zjeździe, który pierwotnie zaplanowany był na poniedziałek, później zamieniony z supergigantem i przeniesiony na wtorek, a ostatecznie udało się go przeprowadzić dopiero w środę z powodu wcześniejszych problemów z super-G, ale co się odwlecze to nie uciecze. Choć w poprzednich dniach na trasie Stelvio dominował Ryan Cochran-Siegle, który był najlepszy w obu treningach zjazdu oraz w zawodach w supergigancie, to dziś nie znalazło się dla niego miejsce na podium. Najlepszy czas uzyskał Austriak Matthias Mayer, zdobywając pierwsze w tym sezonie zwycięstwo dla Austrii i to bez podziału na płeć czy konkurencje. Mayer był również ostatnim Austriakiem, który wygrał zawody Pucharu Świata w sezonie 2019/2020 i jednocześnie miał tych zwycięstw najwięcej. Blisko zwycięstwa był także drugi z Austriaków - Vincent Kriechmayr, który do Mayera stracił zaledwie 0,04 sek. Również wczoraj w supergigancie Kriechmayr zajął drugie miejsce, aczkolwiek z dużo większą różnicą czasową od zwycięzcy. Niewielką stratę do Matthiasa Mayera zanotował także Urs Kryenbühl, który zajął trzecie miejsce na podium. Jemu do wygranej zabrakło dziś 0,06 sek.

Na czwartej lokacie uplasował się ten, który w Bormio wygrywał najwięcej razy, a mianowicie Dominik Paris (+0,13 sek.). Piąty był Mauro Caviezel (+0,16 sek.), a szósty Aleksander Aamodt Kilde (+0,28 sek.). Wczorajszy zwycięzca, Ryan Cochran-Siegle, musiał zadowolić się siódmą pozycją (+0,30 sek.). Za Amerykaninem znaleźli się dwaj Francuzi: Matthieu Bailet na miejscu ósmym i Johan Clarey na dziewiątym. Najlepszy zjazdowiec poprzedniego sezonu, Beat Feuz, został sklasyfikowany na dziesiątym miejscu.

Pełne wyniki zjazdu

Na pozycji lidera, zarówno w klasyfikacji generalnej jak i klasyfikacji zjazdu, rok 2020 zakończy Aleksander Aamodt Kilde. Dzięki dzisiejszej wygranej na drugie miejsce w zjeździe awansował Matthias Mayer. Trzecią pozycję zajmuje Ryan Cochran-Siegle. W klasyfikacji generalnej drugi jest Alexis Pinturault a trzeci Marco Odermatt.

Źródło: własne/FIS