Alpejski PŚ w Beaver Creek: Kto zwycięży w supergigancie? (lista startowa)

fot. Dave Steers © / via flickr.com

fot. Dave Steers © / via flickr.com

Po piątkowej rywalizacji w zjeździe w Beaver Creek, w sobotę alpejczyków czekają zmagania w drugiej z konkurencji szybkościowych, supergigancie. Prowadzenia w klasyfikacji super G będzie bronił Kjetil Jansrud. 

Supergigant będzie drugim z trzech wyścigów Pucharu Świata w Beaver Creek. Wczoraj odbył się tam zjazd, w którym triumfował Beat Feuz, a na podium stanęli także Mauro Caviezel i Aksel Lund Svindal. Choć obsada zawodów w super G będzie bardzo podobna do tej ze zjazdów, to można na liście startowej spodziewać się kilku nazwisk zawodników, których nie oglądaliśmy we wczorajszym zjeździe. Pojawią się m.in. specjalizujący się bardziej w konkurencjach technicznych Alexis Pinturault, Victor Muffat-Jeandet, Ted Ligety, Luca de Alprandini czy Filip Zubcić. Oczekiwania wobec tych alpejczyków z pewnością większe będą podczas jutrzejszego, ale każdy z nich ma również ochotę na sprawienie niespodzianki w super G. Zresztą Pinturault i Ligety na supergigantowym podium w Beaver Creek już stali. Start w supergigancie początkowo rozważał także Marcel Hirscher, zwycięzca z 2015 roku, ale ostatecznie nie zdecydował się na ten krok.

W tym sezonie odbyły się jak dotąd tylko jedne zawody w super G, w których zwyciężył Kjetil Jansrud. Najlepszy supergigancista poprzedniej edycji Pucharu Świata supergiganta w Beaver Creek jeszcze nigdy nie wygrał, ale dwukrotnie plasował się na drugim miejscu. Jego rodak, Aksel Lund Svindal, który również należy do faworytów w tym miejscu w super G zwyciężył jeden raz, a było to 10 lat temu. Bardzo dobre statystyki w Beaver Creek ma Austriak Hannes Reichelt, który w tej konkurencji zwyciężył trzykrotnie: w 2005, 2007 i 2014 roku. Do tego jeszcze trzy razy zajmował trzecie miejsce. Reichelt ma cały czas realne szanse zostać najstarszym zwycięzcą zawodów Pucharu Świata. Na razie rekord ten należy do Diediera Cuche’a. Jako lider klasyfikacji całego Pucharu Świata pojedzie Vincent Kriechmayr, który tydzień temu w Lake Louise w supergigancie przegrał tylko z Jansrudem. Czy uda mu się powiększyć dziś przewagę w Pucharze Świata i być bezpiecznym liderem na niedzielę, gdy do pościgu włączy się Marcel Hirscher? Dobrą formę w tym sezonie prezentuje 30-letni Mauro Caviezel. Szwajcar co roku w Pucharze Świata notuje postępy i choć nie jest już młodzieniaszkiem, to śmiało może jeszcze postarać się wejść o jeszcze jeden poziom wyżej i zacząć wygrywać.

Lista startowa super G

Zawody rozpoczną się o godzinie 19:00 polskiego czasu. Z numerem 1 pojedzie Niemiec Josef Ferstl. Jako ostatni z numerem 73 pokaże się na trasie Włoch Riccardo Tonetti.

Źródło: własne/FIS

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.