Alpejski PŚ w Bansku: Zawody w Bułgarii początkiem szybkościowego maratonu kobiet (listy startowe)

fot. Plamen Velev / CC BY NC ND

fot. Plamen Velev / CC BY NC ND

Przez najbliższe trzy dni bułgarskie Bansko będzie gościć zawody Pucharu Świata kobiet w narciarstwie alpejskim. Dla tego ośrodka narciarskiego to już czwarta w historii okazja, aby być areną zmagań alpejskiego Pucharu Świata kobiet. Rywalizacja odbywać się będzie w dwóch konkurencjach: dwukrotnie w zjeździe i raz w supergigancie. 

Zmagania w Bansku rozpoczynają mały maraton pań z konkurencjami szybkościowymi, bowiem do konkurencji technicznych powrócą one w Pucharze Świata dopiero w połowie lutego. Wcześniej czeka je troje zawodów w Bansku oraz po dwa wyścigi w Soczi i Garmisch-Partenkirchen. Do Banska Pucharu Świata kobiet wraca po 5 latach przerwy. Poprzedni raz alpejki rywalizowały tu w 2015 roku. Wówczas dwa zwycięstwa odniosła Anna Fenninger (znana obecnie jako Anna Veith). W 2012 roku w jedynych zawodach, w supergigancie, zwyciężyła Lindsey Vonn, która w tej samej konkurencji triumfowała w Bansku także w 2009 roku. Po jednym zwycięstwie zanotowały wtedy w zjeździe Fabienne Suter i Andrea Fischbacher.

W klasyfikacji zjazdu po trzech wyścigach  na pierwszym miejscu znajduje się aktualnie Corinne Suter. Szwajcarka zwyciężyła w ostatnio przeprowadzonym zjeździe w Altenmarkt-Zauchensee, a w dwóch wcześniejszych w Lake Louise była piąta i druga. Na pozycji drugiej sklasyfikowana jest Ester Ledecka ze stratą 43 punktów. Czeszka wygrała pierwszy zjazd sezonu w Lake Louise, w kolejnym była czwarta, a w Altenmarkt-Zauchensee zajęła ósme miejsce. Nicole Schmidhofer – zdobywczyni małej kryształowej kuli za zjazd za sezon 2018/2019 – plasuje się na miejscu trzecim, mając o 28 punktów mniej niż Ledecka. Ona również zwyciężyła w jednych zawodach, w pozostałych była siódma i czternasta.

W supergigancie odbyło się dopiero dwoje zawodów, w związku z tym różnice punktowe są jeszcze mniejsze niż w zjeździe. Na pierwszym miejscu znajduje się Viktoria Rebensburg ze 126 punktami, na drugim jest Federica Brignone, która ma punktów 116, a na trzecim Sofia Goggia i Corinne Suter z okrągłą sumą 100 punktów. Po jednym zwycięstwie mają na swoim koncie za ten sezon Viktoria Rebensburg i Sofia Goggia.

Zawody w Bansku przyciągnęły czołowe zawodniczki Pucharu Świata, nie tylko te które specjalizują się głównie w konkurencjach szybkościowych. Zobaczymy tam zatem Mikaelę Shiffrin, Petrę Vlhovą i Federicę Brignone, czyli czołową trójkę klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Być może to właśnie punkty zdobyte w konkurencjach szybkościowych będą kluczowe, aby na koniec sezonu móc wznieść do góry dużą kryształową kulę. W Bułgarii nie pojawi się natomiast czwarta rankingu Pucharu Świata Wendy Holdener, która raczej zdaje sobie sprawę, że do czołowej trójki traci zbyt wiele i lepiej skupić się w tej sytuacji nad poprawą formy na konkurencje techniczne. Poza Holdener, z najlepszej dziesiątki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zabraknie w Bansku jeszcze Kathariny Liensberger, która od kilku lat skupia się tylko na slalomie i gigancie.

Pierwsze zawody w zjeździe odbędą się w piątek o godzinie 9:45. Na liście startowej znalazło się 51 zawodniczek z 13 krajów. Jako pierwsza pojedzie Szwajcarka Michelle Gisin, a zawody zakończą się po przejeździe Niemki Veronique Hronek.

Lista startowa pierwszego zjazdu (piątek, 24.01.)

Drugi zjazd zaplanowany jest na sobotę na godzinę 10:15, supergigant na niedzielę – jego początek wyznaczono na godzinę 9:15 czasu polskiego.

Lista startowa drugiego zjazdu (sobota, 25.01.)

Źródło: własne, fis-ski.com

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.