Alpejski PŚ w Bad Kleinkirchheim: Nokaut Goggii, włoskie podium

fot. Vale93b / CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

fot. Vale93b / CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

 

Włoszka Sofia Goggia okazała się bezkonkurencyjna w rozegranym z trudem, po kłopotach z treningami zjeździe w Bad Kleinkirchheim. Sofia wygrała swoje trzecie zawody Pucharu Świata w karierze, a drugie w zjeździe.

Jadąca z numerem 5 Włoszka nie dała najmniejszych szans rywalkom – jej czas 1:04.00 dał jej przewagę aż 1,10 sek. nad jadącą z nr 2 rodaczką – znacznie bardziej cenioną gigancistką i supergigancistką niż zjazdowczynią – Federicą Brignone (zwyciężczynią wczorajszego super giganta), podium uzupełniła ich bardziej doświadczona koleżanka – Nadia Fanchini (strata 1,45 sek.).

Jedyny moment grozy dla Włoszek wystąpił już pod koniec biegu, kiedy to rewelacyjnie jechała Francuska z numerem 36 – Tiffany Gauthier, zabrakło jej jednak 0,14 sek. do podium. Na dalszych miejscach uplasowały się zawsze groźna Tina Weirather (Liechtenstein, +1,74 sek.), , zajmujące ex aequo szóste miejsce ze stratą 1,85 sek. Szwajcarki: coraz lepsza w konkurencjach szybkościowych Michelle Gisin i będąca jednym z objawień tego sezonu Jasmine Flury. Dziesiątkę uzupełniły już ze stratą ponad dwóch sekund: wracająca do swej wielkiej formy Austriaczka Anna Veith (dla tych co jeszcze się nie przyzwyczaili: dawniej Fenninger, +2,03 sek.), jej rodaczka Stephanie Venier (+2,06 sek.) i jadąca z nr 45 wśród 47 startujących świetna gigancistka (i czwarta Włoszka w czołówce!) Marta Bassino (+2,08 sek.). Bassino wypchnęła z dziesiątki Szwajcarkę Larę Gut, która na pewno zawiodła dziś. Zawiodły też Austriaczki, ale prawdziwy zawód sprawiła miłośnikom i miłośniczkom narciarstwa alpejskiego Lindsey Vonn, która po fatalnym przejeździe straciła aż 3,03 sek. do Goggii i zajęła słabe, dwudzieste siódme miejsce. Polki nie startowały, więc zdobyły tyle samo punktów w zjeździe, co przez ostatnie 51 lat.

Pełne wyniki można zobaczyć tutaj. Po trzech zjazdach w klasyfikacji zjazdu na prowadzenie wyszła Tina Weirather (170 pkt), o jeden punkt wyprzedzając Goggie, a o 2 – Austriaczę Cornelię Hütter – dziś czternastą. Prowadzenie w zjeździe straciła mająca 160 pkt i nie startująca dziś Amerykanka Mikaela Shiffrin – która pewnie gdyby na serio wzięła się za zjazdy nie miała by sobie równych. W Pucharze Świata prowadzi oczywiście dalej Shiffrin – 1381 pkt z ogromną przewagą nad Szwajcarką Wendy Holdener (560 pkt) i Słowaczką Petrą Vlhovą (554 pkt), dzisiejsze więc zawody nic nie zmieniły w klasyfikacji generalnej PŚ.

Źródło: własne

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.