Alpejski PŚ w Aspen: Zjazd mężczyzn – Triumf bez zwycięstwa

fot. Rosmarie Knutti / rk-photography.ch

fot. Rosmarie Knutti / rk-photography.ch

Ostatni w tym sezonie zjazd mężczyzn w Pucharze Świata odbył się w Aspen. Do końca szanse na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej tej dyscypliny miało tylko dwóch zawodników – Kjetil Jansrud (Norwegia) i zdobywca małej kryształowej za tą dyscyplinę przed rokiem – Peter Fill (Włochy). Podobnie, jak to miało miejsce przed rokiem, kontuzji doznał zdecydowanie najlepszy zjazdowiec ostatnich lat – Axel Lund Svindal (Norwegia) i drugi raz z rzędu zawodnicy walczyli o zajęcie miejsca opuszczonego przez mistrza.

Peter Fill już drugi raz z rzędu okazał się w tej rywalizacji najlepszy. Ten doświadczony 35-letni Włoch w sezonie 2015/16 wygrał rywalizacje dzięki równej, dobrej formie, choć nie zdominował tej konkurencji. Dość powiedzieć, że triumfował wówczas tylko raz. W tym sezonie było podobnie – z tym, że tym razem nie udało mu się wygrać w ogóle żadnych zawodów – był za to cztery razy drugi i raz trzeci.

Najbliżej zwycięstwa Włoch był właśnie dziś w Aspen. Przed zawodami tracił 33 punkty w klasyfikacji zjazdowego PŚ do Jansruda i musiał pojechać naprawdę dobrze, by ten dystans odrobić. Po swoim przejeździe (a jechał z numerem trzecim) tracił 0,07 sek. do lidera – był nim jego rodak Dominik Paris, który popełnił sporo błędów.

Jansrud jechał z numerem piątym i zawiódł – zanotował najgorszy wówczas czas. Gdyby zawody miały się wtedy skończyć się Fill wyprzedziłby o 2 punkty Jansruda. Norwega mógł uratować tylko cud. Np. gdyby odpowiednia ilość zawodników wyprzedziłaby Filla (wynika to z tego, iż im niższe miejsca, tym bardziej punktacja PŚ się spłaszcza). Cud jednak nie nastąpił, a od Filla nie pojechał szybciej już nikt.

Zwyciężył więc Paris z czasem 1:33,07, przed Fillem (+0,07 sek.) i Szwajcarem Carlo Janką (+0,18 sek.), na kolejnych miejscach uplasowali się Kanadyjczyk Manuel Osborne-Paradis (+0,25 sek.), Francuz Adrien Theaux (+ 0,29 sek.), mistrz świata w supergigancie i ex-mistrz świata w zjeździe Kanadyjczyk Erik Guay (+ 0,31 sek.) ex aequo z Niemcem Andreasem Sanderem. Dziesiątkę dopełnili aktualny mistrz olimpijski w zjeździe Austriak Matthias Mayer (+ 0,32 sek.), jego coraz silniejszy rodak Vincent Kriechmayr (+ 0,52 sek.) i francuski weteran Johan Clarey (+ 0,53 sek.) – niewielkie zaiste różnice w „10”. A jedenasty ze stratą ledwie 0,54 sek. do zwycięzcy i 0,46 sek. do Filla był ten, który dziś zjazdowy triumf przegrał – Kjetil Jansrud.

Pełne wyniki zjazdu

Fill wygrał rywalizacje zjazdową z sezonu z 454 punktami, Jansrud zakończył sezon z dorobkiem 431 punktów. Na trzecie miejsce wyszedł dzięki zwycięstwu Paris (371 punktów).

Klasyfikacja końcowa zjazdu

Emocji na pewno w Aspen nie będzie brakowało w następnych zawodach, ale tak naprawdę w większości konkurencji karty zostały już rozdane. Stąd dzisiejszy zjazd był szczególnie interesujący i emocji w nim nie zabrakło.

Program finałów PŚ w Aspen

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.