Alpejski PŚ w Aspen: Zapowiedź zjazdu kobiet (lista startowa)

fot. Andrea Miola

fot. Andrea Miola

Czy w zjeździe kobiet w Pucharze Świata w narciarstwie alpejskim może zdarzyć się jeszcze zmiana na czołowych miejscach? Może, choć nie powinna, a o wszystkim przekonamy się dziś wieczorem po finałowych zawodach pań w Aspen. 

W klasyfikacji zjazdu od samego początku aż po dzień dzisiejszy prowadzi Ilka Štuhec. I choć może chciałoby się już tytułować Słowenkę najlepszą zawodniczką zjazdu w PŚ 2016/2017 to jednak matematyka każe z tym jeszcze poczekać. Za sprawą zwycięstwa w ostatnim zjeździe w Jeongseon, swoje szanse na wywalczenie pierwszego miejsca przedłużyła Sofia Goggia. Aktualnie Ilkę Štuhec i Goggię dzieli 97 punktów. Biorąc pod uwagę, że to już koniec sezonu i dzisiejsze zawody będą ostatnimi, jest to niemal przepaść, ale w sporcie nie takie sytuacje się zdarzały. Wystarczy, że Goggia dziś wygra, a Štuhec znajdzie się poza czołową 15 i kryształowa kula w ostatniej chwili przejdzie do rąk Goggii. Scenariusz wcale nie jest nieprawdopodobny, ale trzeba przyznać, że Słowence nie zdarzają się w tym sezonie słabe występy. Najniżej była sklasyfikowana na 8. miejscu w Garmisch-Partenkirchen. Pewna trzeciego miejsca jest natomiast Lara Gut, która nie startuje już od pechowych mistrzostw świata, na których doznała kontuzji.

Jeśli chodzi o same zawody, to mają one 3 główne faworytki, które w ostatnim czasie spisują się najlepiej. Są to Štuhec, Goggia i Vonn. Ta trójka dwukrotnie stała na podium zawodów szybkościowych w Jeongseon, była również najszybsza na drugim treningu w Aspen. W treningach dobrze wypadały także Viktoria Rebensburg i Nicole Schmidhofer.

Lista startowa zawiera zaledwie 20 zawodniczek. Spowodowane jest to kilkoma kontuzjami, które wykluczyły z jazdy alpejski zajmujące miejsca w czołowej 25 Pucharu Świata w zjeździe. Niezdolne do jazdy są Lara Gut, Edit Miklós, Cornelia Hütter, Mirjam Puchner, Nadia Fanchini i Elena Fanchini, a na odpoczynek po sezonie udała się już Szwedka Kajsa Kling. Spoza najlepszej 25 klasyfikacji zjazdu z możliwości udziału w zawodach skorzystała Federica Brignone (dzięki zgromadzeniu przynajmniej 500 punktów w klasyfikacji łącznej) oraz mistrzyni świata juniorek – Alice Merryweather. W treningach uczestniczyła Tessa Worley, ale nie zdecydowała się wystartować w zawodach.

Lista startowa

Zawody kobiet w zjeździe rozpoczną się dziś o godzinie 18:00. Po rywalizacji nastąpi wręczenie kryształowych kul za zjazd dla najlepszego wśród mężczyzn i najlepszej wśród kobiet w sezonie 2016/2017.

Program finałów PŚ w Aspen

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.