Alpejski PŚ w Aspen: Zapowiedź giganta kobiet (lista startowa)

fot. Nicolas Garcia / CC BY NC SA

Niedziela 19. marca to ostatni w tym sezonie dzień z Pucharem Świata w narciarstwie alpejskim. Ostatnia konkurencja w jakiej wezmą udział kobiety to slalom gigant. Zawody te powinny być tym bardziej interesujące, że wciąż nie wiadomo, kto odbierze dziś w Aspen małą kryształową kulę za gigant. 

Sytuacja przed finałowym gigantem przedstawia się następująco. Na pierwszym miejscu w klasyfikacji tej konkurencji jest Tessa Worley, która ma 80 punktów przewagi nad Mikaelą Shiffrin. Amerykanka dzięki zwycięstwu w Squaw Valley i trzeciej pozycji Tessy Worley w tych zawodach, wciąż pozostaje w grze o triumf w gigancie. Zarówno dla Worley jak i Shiffrin byłaby to pierwsza kryształowa kula za slalom gigant. Tessa najbliżej zdobycia tego trofeum była w 2011 roku. Wtedy lepsza od niej była tylko Viktoria Rebensburg. W tym sezonie Worley jest w życiowej formie, zdobyła mistrzostwo świata w gigancie w Sankt Moritz, sześć razy stała na podium w Pucharze Świata i tylko raz była poza czołową trójką – w otwierających sezon zawodach w Sölden, gdzie zajęła i tak bardzo dobre, szóste miejsce. Jeśli dziś nie zdarzy się nic nadzwyczajnego to Francuzka w końcu będzie mogła cieszyć się z małej kryształowej kuli. Mikaela Shiffrin musi celować w zwycięstwo i liczyć na to, że Worley uplasuje się niżej niż na 13. miejscu.

Pierwsze dwa miejsca za cały sezon są zarezerwowane dla Worley i Shiffrin, natomiast do odebrania jest jeszcze trzecie miejsce, zajmowane obecnie przez Larę Gut. Szwajcarka niestety nie może się bronić, a z pewnością zainteresowane wywalczeniem trzeciej pozycji są trzy Włoszki: Sofia Goggia, Federica Brignone i Marta Bassino. W znakomitej formie jest ostatnio Brignone, ale traci ona do Gut aż 90 punktów. Najbliżej jest Sofia Goggia, którą dzieli od szwajcarskiej alpejki tylko 35 punktów. Bassino traci do Gut 66 punktów.

W czołowej trójce klasyfikacji generalnej nie mogą zajść już żadne zmiany. Pewne zwycięstwo ma Mikaela Shiffrin, druga będzie Ilka Štuhec, a trzecia Sofia Goggia. Niezagrożona na czwartej pozycji jest Lara Gut. Aktualnie na piątym miejscu znajduje się Tina Weirather, ale realne szanse na wskoczenie na jej miejsce mają Tessa Worley i Federica Brignone.

Lista startowa

Rywalizacja kobiet rozpocznie się o godzinie 16:00. Drugi przejazd zaplanowany jest na 18:30. Z czołowych 25 gigancistek zabraknie na starcie jedynie Lary Gut. Do zawodów zgłosiły się także Ilka Štuhec oraz mistrzyni świata juniorek Laura Pirovano.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.