Alpejski PŚ w Aspen: Szwedzi zwyciężyli w konkurencji drużynowej

fot. Andrea Miola

fot. Andrea Miola

Reprezentacja Szwecji zwyciężyła dziś w zawodach drużynowych w Aspen, podczas finałów Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Szwedzi byli o krok od zwycięstwa na Mistrzostwach Świata w Sankt Moritz, a dziś vice-mistrzowie świata w końcu stanęli na najwyższym stopniu podium. 

Szwecja mogła być uznawana za faworyta dzisiejszych zawodów, choć w Pucharze Narodów zajmuje dopiero 9. miejsce. Mając w składzie takich zawodników jak Frida Hansdotter, Emelie Wikström, Andre Myhrer i Matthias Hargin można śmiało celować w pierwsze miejsce w slalomie równoległym, bo w takiej formie są przeprowadzane zawody drużynowe (Team Event).

W ćwierćfinale Szwedzi trafili na reprezentację Austrii, czyli liderów Pucharu Narodów. Jednak w składzie Austrii brakowało najsilniejszych zawodników jak Marcel Hirscher czy Bernadette Schild. W tym pojedynku Szwecja wygrała 3:1, a jedyny punkt dla Austrii zdobyła Katharina Truppe, która ścigała się z Fridą Hansdotter. Bez straty punktu wygrali z Norwegią mistrzowie świata – Francuzi, choć w zmienionym składzie w stosunku do tego z Sankt Moritz. Nie jechali m.in Tessa Worley i Alexis Pinturault i Mathieu Faivre, a obok Adeline Baud-Mugnier pojawili się Coralie Frasse-Sombet, Jean-Baptiste Grange i Julien Lizeroux (rezerwowy na MŚ). Szwajcarzy, którzy podobnie jak Szwedzi wystąpili w podobnym zestawieniu jak na MŚ zremisowali 2:2 z Niemcami. Jednak z czasem lepszym o 0,03 sek. do kolejnej rundy awansowali Niemcy. W ostatnim starciu ćwierćfinałowym zmierzyły się ekipy Włoch i Słowenii. Wynik 3:1 dla Włochów dał im pewny awans do półfinału.

1/4 finału
Szwecja – Austria 3:1
Francja – Norwegia 4:0
Szwajcaria – Niemcy 2:2 – awans Niemiec
Włochy – Słowenia 3:1

W wyścigach półfinałowych Szwecja rywalizowała z Francją, a Niemcy z Włochami. Bardziej wyrównany był pierwszy pojedynek. Szwedzi i Francuzi dobyli po dwa punkty. Najpierw Adeline Baud-Mugnier wygrała z Fridą Hansdotter, dwa kolejne wyścigi wygrali reprezentanci Szwecji. Najpierw szybszy od Juliena Lizeroux okazał się Matthias Hargin, a następnie Emelie Wikström pokonała Coralie Frasse-Sombet, która nie ukończyła przejazdu. Chociaż do stanu 2:2 doprowadził Jean Baptiste-Grange ścigający się z Andre Myhrerem, to jednak do finału przeszli Szwedzi, którzy mieli lepszy czas. W drugim półfinale bardzo dobrze rozpoczęli Niemcy. Lena D-rr wygrała z Chiarą Costazzą, a Linus Strasser pokonał Giuliano Razzoliego. Szanse Włochów na wygraną przedłużyła Irene Curtoni dzięki zwycięstwu z Mariną Wallner. W decydującym wyścigu Patrick Thaler nie dojechał do mety, w związku z czym Stefan Luitz zdobył trzeci punkt dla Niemców, który dał im awans do finału.

1/2 finału
Szwecja – Francja 2:2 – awans Szwecji
Niemcy – Włochy 3:1

Najpierw o 3. miejsce walczyli Francuzi z Włochami. W tym pojedynku Francja nie dała wielkich szans reprezentacji Włoch wygrywając 4:0. Coralie Frasse-Sombet wygrała z Chiarą Costazzą, Jean-Baptiste Grange z Patrickiem Thalerem, Adeline Baud-Mugnier z Irene Curtoni, a Julien Lizeroux z Giuliano Razzolim. Choć w finale padł wynik 3:1, to wszystko było jasne już po trzech wyścigach. Fridzie Hansdotter w końcu udało się wygrać starcie z rywalką – w finale była nią Lena Dürr. Wynik na 2:0 podwyższył Matthias Hargin wygrywając ze Stefanem Luitzem, który nie ukończył przejazdu. Po trzecim wyścigu, w którym Emelie Wikström pokonała Marinę Wallner zwycięzcy byli już znani. Na koniec jeden punkt na osłodę zdobył dla Niemiec Linus Strasser ścigający się z Andre Myhrerem (Szwed nie ukończył przejazdu).

O 3. miejsce
Francja – Włochy 4:0
Finał
Szwecja – Niemcy 3:1

Pełne wyniki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.