Alpejski PŚ w Åre. Slalomistki powalczą o ostatnie punkty przed finałami (listy startowe)

fot: Anders Carlsson / CC BY

W szwedzkim Åre odbędą się wkrótce ostatnie zawody alpejskiego Pucharu Świata kobiet przed finałami w Lenzerheide. W piątek i sobotę, panie rywalizować będą w slalomach, w których znów głównymi faworytkami będą Mikaela Shiffrin i Petra Vlhova. 

fot: Anders Carlsson / CC BY

Po niedawnych kontrowersjach w Jasnej, gdzie nie do końca zadowolona z zachowania Słowaków była Mikaela Shiffrin, alpejki przenoszą się do szwedzkiego ośrodka narciarskiego Åre, gdzie Petra Vlhova i Mikaela Shiffrin będą mogły rywalizować na neutralnym terenie. W Szwecji odbędą się dwukrotnie zawody w slalomie, w którym nadal toczy się emocjonująca walka o małą Kryształową Kulę. Po sześciu slalomach na prowadzeniu jest Petra Vlhova, która ma obecnie 45 punktów przewagi nad Mikaelą Shiffrin. Biorąc pod uwagę fakt, że do końca sezonu pozostały jeszcze trzy slalomy, wszystko może się jeszcze zdarzyć. Nie pozbawione szans na triumf w klasyfikacji slalomu są także Katharina Liensberger (70 punktów straty) i Michelle Gisin (105 punktów straty), choć zdecydowanymi faworytkami są właśnie Vlhova i Shiffrin. Matematyczne szanse na zdobycie małej Kryształowej Kuli ma także Wendy Holdener, która ma jednak aż 175 punktów straty do liderki.

W sezonie 2020/2021 jak dotąd na podium zawodów slalomowych w Pucharze Świata stały zaledwie cztery zawodniczki. Były to Petra Vlhova, która ma na koncie trzy zwięstwa, Mikaela Shiffrin, która wygrywała dwukrotnie, Michelle Gisin, mająca w swoim dorobku jedną wygraną, a także Katharina Liensberger i Wendy Holdener, które jeszcze nie miały okazji cieszyć się ze zwycięstwa w Pucharze Świata w slalomie. Tej drugiej udało się jednak wywalczyć złoty medal mistrzostw świata. Miejsce na podium jakiejkolwiek zawodniczki spoza wymienionej piątki byłoby małą niespodzianką. W slalomie kobiet jest to normą od wielu lat, że grono głównych faworytek jest mocno ograniczone.

Zawody w Åre mogą mieć także duże znaczenie dla klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Obecnie na prowadzeniu jest Lara Gut, która ma dość niewielką przewagę – 36 punktów – nad Petrą Vlhovą. Podczas gdy Vlhova będzie walczyć w Åre o zmniejszenie tej różnicy i objęcie prowadzenia z jak największą przewagą, Lara Gut-Behrami będzie mogła tylko się temu przyglądać. Szwajcarka nie startuje w ogóle w slalomach, więc na jej odpowiedź będziemy musieli czekać aż do finałów w Lenzerheide, które zostaną przeprowadzone już niebawem, gdyż zmagania w Åre będą ostatnimi przed decydującymi wyścigami, które zarezerwowane będą tylko dla najlepszych.

Pierwszy ze slalomów, który odbędzie się w piątek, rozpocznie się o godzinie 13:30. Wtedy na trasę wyruszy pierwsza zawodniczka w pierwszym przejeździe, a będzie nią Petra Vlhova. Drugi przejazd zaplanowany został na godzinę 16:30. W zawodach nie pojawi się żadna reprezentantka Polski.

Lista startowa 1. slalomu

Drugi slalom będzie mieć miejsce w sobotę o nieco wcześniejszej porze. Pierwszy przejazd rozpocznie się o 10:30, a drugi o 13:30.