Alpejski PŚ w Altenmarkt-Zauchensee: Triumf Vonn w nietypowym zjeździe

Photo credit: movimientobase via Foter.com / CC BY-NC-ND
Photo credit: movimientobase via Foter.com / CC BY-NC-ND

W Altenmarkt-Zauchensee odbył się dziś zjazd kobiet. Zjazd – dodajmy od razu – nietypowy, bowiem wyjątkowo składał się on nie z jednego przejazdu, a – ze względu na konieczność skrócenia trasy – dwóch (podobnie jak slalom i slalom gigant).

Jeden, czy dwa przejazdy faworytka była jedna – Amerykanka Lindsey Vonn. Już w pierwszym przejeździe miała bardzo dużą przewagę nad Kanadyjką Larisą Yurkiw (0,91 sekundy), reprezentującą Liechtenstein Tiną Weirather (0,92 sek.) i Austriaczką Cornelią Huetter (0,98 sek.). Pierwszy przejazd to też wypadnięcie z trasy największej rywalki Vonn – Lary Gut i wyjątkowo nieprzyjemny wypadek Norweżki Lotte Smiseth Sejersted, która została przetransportowana helikopterem do szpitala.

Wyniki po 1. przejeździe

Drugi przejazd nie przyniósł większych zmian. Na podium wskoczyła Huetter, dzięki wypadnięciu w drugim przejeździe Weirather, zaś Yurkiw i Vonn utrzymały swoje pozycje. Wynik Vonn jest szczególnie imponujący – samodzielna liderka w ilości zwycięstw w PŚ wśród kobiet, stała się też współliderką wśród wyników w zjeździe. Widząc obecną formę Amerykanki ciężko przypuszczać, by ten stan rzeczy trwał długo.

Wyniki końcowe

Niewątpliwie pomysł na dwuprzejazdowy zjazd nie powstałby w głowie organizatorów, gdyby nie problemy ze śniegiem. Szczerze mówiąc to, co jest atutem w przypadku slalomu i giganta, zupełnie nie sprawdza się w formule zjazdu. Niemniej lepiej że odbył się w takiej formie ów zjazd, niż gdyby musiał być odwołany jak gigant panów (jak to napisał Marcel Hirscher – „No snow, no show”). W każdym razie Vonn pokazała, że jakkolwiek nie byłoby to rozgrywane nie przeszkodzi jej w wygranej. Zwyciężczyni należą się serdeczne gratulacje.

Jarosław Gracka

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.