Alpejski PŚ w Altenmarkt: Niespodziewany triumf Scheyer w zjeździe

15:01, 15.01.2017 Marek Cielec

Nad Altenmarkt po kilku dniach opadów śniegu w końcu pojawiło się słońce. Warunki do przeprowadzenia zjazdu były bardzo dobre. Wyniki zawodów mogą być uznane za zaskakujące, bo zwycięstwo odniosła Christine Scheyer, dla której był to dopiero czwarty występ w PŚ w zjeździe.

Po przejeździe czołowej grupy, czyli pierwszej dwudziestki zawodniczek, na prowadzeniu była Tina Weirather przed Larą Gut i Ilką Štuhec. Różnica między Štuhec i Gut wynosiła zaledwie 0,03 sek., ale Weirather miała już większą przewagę wynoszącą 0,16 sek. nad Larą Gut. Później miały jechać już zawodniczki teoretycznie słabsze, które plasują się na dalszych miejscach na Liście Startowej Pucharu Świata. Jednak kilka z nich pokazało, że mają spory potencjał. Gdy wydawało się, że czołowa trójka nie jest zagrożona, najlepszy czas uzyskała Austriaczka Christine Scheyer wyprzedzając Weirather o 0,39 sek. Już w porannym treningu spisała się ona znakomicie zajmując drugie miejsce. W zawodach była już najszybsza i odniosła pierwsze zwycięstwo w karierze.  Ten sezon jest pierwszym, w którym Scheyer startuje w PŚ w zjeździe. Rozpoczęła ona od 18. i 23. miejsca w Lake Louise, a w Val d`Isere zajęła 9. miejsce. Zaraz po Scheyer na trasę wyruszyła Amerykanka Jacqueline Wiles. Ona również sprawiła niespodziankę wskakując na trzecie miejsce za Scheyer, do której straciła 0,54 sek. i za Weirather. Warto dodać, że wygrana Scheyer to pierwsze w tym sezonie zwycięstwo dla Austrii w Pucharze Świata kobiet i dopiero drugie miejsce na podium.

Dobre występy z treningów potrafiły przełożyć na zawody Priska Nufer (numer  48.), Nicole Delago (Numer 38.) i Jasmine Flury (numer 31.). Dla całej wymienionej trójki były to najlepsze zawody w karierze. Nufer zajęła dziś miejsce 8., Delago 9., a Flury 10. Są to jeszcze dość młode zawodniczki, które na razie startują jeszcze z wysokimi numerami, ale być może będą powoli przechodzić do czołowej grupy, dzięki takim występom jak dzisiejszy. Czwarte miejsce w zjeździe zajęła Lara Gut, piąte Ilka Štuhec, szóste Johanna Schnarf, a siódme Nicole Schmidhofer.

Lindsey Vonn po 322 przerwy od Pucharu Świata zajęła 13. miejsce, co jest całkiem dobrym wynikiem, zważywszy na to, że miała spore problemy podczas przygotowań i nie trenowała jeszcze tak wiele jak główne rywalki. Dopiero na 18. pozycji zawody ukończyła vice-liderka (do zawodów w Altenmarkt-Zauchensee) klasyfikacji zjazdu, Sofia Goggia. Spadła przez to w rankingu na miejsce 3. Przejazdu nie ukończyły jedynie Viktoria Rebensburg i Aleksandra Prokopiewa.

Wyniki zjazdu

Kolejne zawody kobiet odbędą się w Garmisch-Partenkirchen. Tam panie będą rywalizować ponownie w zjeździe, a także w supergigancie. Zjazdy treningowe będą mieć miejsce w Ga-Pa 19. i 20. stycznia, zawody 21. stycznia, a kolejnego dnia zostaną przeprowadzone zmagania w supergigancie.