Alpejski PŚ w Altenmarkt: Czy pogoda umożliwi powrót Vonn, Mancuso i Suter w zjeździe? (lista startowa)

fot. Robert Andersson / CC BY NC ND

fot. Robert Andersson / CC BY NC ND
fot. Robert Andersson / CC BY NC ND

Dziś w austriackim Altenmarkt-Zauchensee odbędą się kolejne zawody alpejskiego PŚ kobiet. To stwierdzenie dość ryzykowne, bo jak dotąd  z powodu śnieżyc nie udało się przeprowadzić żadnego treningu przed zjazdem, a jest to obligatoryjne, bo przed zawodami w zjeździe przynajmniej jeden trening musi być.

W sobotnim zjeździe ma po raz pierwszy od zawodów w Soldeu, czyli od końca lutego ubiegłego roku, pokazać się w zawodach PŚ Lindsey Vonn. Jeszcze dłużej na trasach Pucharu Świata nie występowała Julia Mancuso. Ta zawodniczka po raz ostatni startowała w marcu 2015 roku w Garmisch-Partenkirchen. Trzecia zawodniczka, która powraca po przerwie, ale tylko kilkutygodniowej to Fabienne Suter. Ona akurat wiele nie straciła, bo jeździ tylko konkurencje szybkościowe, a ostatnio zawodniczki ścigały się tylko w konkurencjach technicznych. Suter opuściła jedynie zmagania w Val d’Isere, które miały miejsce jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

W tym sezonie bezsprzecznie największą gwiazdą zjazdu jest Słowenka Ilka Štuhec, która wygrała wszystkie 3 starcia w tej konkurencji. Rok temu chyba mało osób przewidywało, że Štuhec w tym sezonie wespnie się na sam szczyt rankingu. W ubiegłym sezonie w Altenmarkt zajęła ona 12. miejsce, a wygrała Lindsey Vonn, do której Štuhec straciła ponad 3 sekundy. Vonn pobiła wtedy rekord zwycięstw w zjeździe, należący wcześniej do Annemarie Moser-Pröll. Na razie licznik Amerykanki zatrzymał się na liczbie 38. Choć ma mnóstwo triumfów w zjeździe, to w Altenmarkt tylko dwa razy stała na najwyższym stopniu podium po tej konkurencji: w 2016 i 2011 roku. Pewnie byłoby tych zwycięstw więcej, ale zjazdy w ramach PŚ nie odbywają się w Altenmarkt każdej zimy. Tyle samo zwycięstw w Altenmarkt co Vonn ma w swoim dorobku jeszcze jedna zawodniczka, a jest nią Renate Götschl, która karierę zakończyła w 2009 roku.

Lista startowa

W związku z tym, że nie odbył się jeszcze żaden trening, to program zawodów musiał ulec zmianie. Rozpoczęcie zawodów zostało przesunięte na 11:15. O godzinie 9:15 według planu powinien rozpocząć się trening. Pierwsza na liście startowej jest Nadia Fanchini. Z drugim numerem pojedzie vice-liderka zjazdu Sofia Goggia. Z trójką pojawi się Fabienne Suter, jako piąta pojedzie Štuhec, Lindsey Vonn pojedzie z numerem siódmym, a z dziewiątką Lara Gut. Julia Mancuso wystartuje jako 25. w kolejności. Na liście startowej można zauważyć kilka ciekawych nazwisk, które raczej nie kojarzą się ze zjazdem. Wendy Holdener, Marta Bassino, Rosina Schneeberger, Michelle Gisin zazwyczaj startują tylko w zjazdach do kombinacji, choć Gisin niedawno w Val d’Isere sprawiła dużą niespodziankę zajmując w zjeździe 7. miejsce. Dla tych zawodniczek ma być to przede wszystkim dodatkowy trening przed kombinacją, która zaplanowana jest na niedzielę. Prognozy pogody dla Altenmarkt-Zauchensee cały czas wskazują na opady śniegu, ale miejmy nadzieję, że uda się przeprowadzić zawody, choćby na skróconej trasie.

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.