Zamknij

Alpejski PŚ w Alta Badia: Przedświąteczne zmagania w gigancie i gigancie równoległym na trasie Gran Risa (lista startowa)

20:00, 21.12.2019 Marek Cielec Aktualizacja: 07:50, 23.12.2019
Skomentuj

fot. Aquablue71 / CC BY ND

Po niezbyt udanym Pucharze Świata mężczyzn w Val Gardenie, który gdzie plany zostały mocno pokrzyżowane przez pogodę, najważniejszy cykl w narciarstwie alpejskim przenosi się do położonej nieopodal miejscowości Alta Badia, gdzie w niedzielę i poniedziałek zawodnicy będą rywalizować w slalomie gigancie i gigancie równoległym. Będą to ostatnie przed świętami Bożego Narodzenia zawody Pucharu Świata. 

Tylko jeden, zamiast dwóch wyścigów udało się przeprowadzić w minionych dniach w Val Gardenie, gdzie miały odbyć się zawody w zjeździe i supergigancie. Pogoda nieco zepsuła zabawę alpejczykom, organizatorom i kibicom, choć patrząc na czas trwania piątkowego supergiganta, trzeba przyznać, że możnaby zmieścić w nim dwoje zawodów. Czy lepiej pod tym względem będzie w Alta Badia? Ten włoski ośrodek narciarski oddalony jest od Val Gardeny o około 30 kilometrów. Tam również w planie są dwa wyścigi. W niedzielę zawodnicy mają walczyć o punkty w "tradycyjnym" slalomie gigancie na trasie Gran Risa, a w poniedziałek w wieczornym gigancie równoległym.

W tym sezonie mogliśmy oglądać jak na razie tylko dwa slalomy giganty mężczyzn w Pucharze Świata. W Soelden zwyciężył Alexis Pintutault, w Beaver Creek Tommy Ford, a w Val d`Isere zawody zostały odwołane. Wobec faktu, że podia po obydwu wyścigach były zupełnie inne, trudno wskazywać jednego faworyta. W klasyfikacji giganta prowadzi Tommy Ford, który ma 30 punktów przewagi nad Mathieu Faivrem i 36 nad Alexis`em Pinturaultem. Czwarty jest Zan Kranjec, piąty Henrik Kristoffersen, a szósty Leif Kristian Nestvold-Haugen. To właśnie ta szóstka zawodników była już w tym sezonie na gigantowym podium.

Podobnie nieprzewidywalny jest slalom gigant równoległy, który w poprzednim sezonie wygrał Marcel Hirscher, co wielką niespodzianką nie było, choć Hirscher miłością do tego typu zawodów nie pałał. Jednak drugie miejsce Thibaut`a Favrota, dla którego był to dopiero drugi raz, kiedy zdobył punkty Pucharu Świata (pierwszy raz udało mu się to dzień wcześniej) było już dość nieoczekiwane, tak jak zwycięstwo Cypriena Sarrazin`a w 2016 roku. W tym roku w Alta Badia odbędą się osobne kwalifikacje do giganta równoległego, co jest nowością, bowiem w poprzednich latach mieliśmy do czynienia z zupełnie innym formatem kwalifikacji, który polegał na zdobywaniu przepustki poprzez dobry występ w slalomie gigancie przeprowadzanym dzień wcześniej (dodatkowo część zawodników nie musiała się kwalifikować). Kwalfikacje będą składać się z bezpośrednich pojedynków dwóch zawodników na równolegle wyznaczonych trasach. Awans do zawodów uzyska 32 zawodników z najlepszym łącznym czasem dwóch przejazdów.

Niedzielny slalom gigant rozpocznie się o godzinie 10:00. Z "jedynką" pojedzie Alexis Pinturault, a bezpośrednio po nim wystartuje Henrik Kristoffersen. Drugi przejazd wyznaczono na godzinę 13:00

Lista startowa slalomu giganta 

Kwalifikacje slalomu giganta równoległego zaplanowano na poniedziałek na godzinę 15:00, a rozpoczęcie zawodów na godzinę 18:15.

Lista startowa kwalifikacji giganta równoległego

Źródło: własne

(Marek Cielec)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%