Alpejski PŚ w Alta Badia: Przedświąteczne zmagania w gigancie i gigancie równoległym na trasie Gran Risa (lista startowa)

fot. Aquablue71 / CC BY ND

fot. Aquablue71 / CC BY ND

Po niezbyt udanym Pucharze Świata mężczyzn w Val Gardenie, który gdzie plany zostały mocno pokrzyżowane przez pogodę, najważniejszy cykl w narciarstwie alpejskim przenosi się do położonej nieopodal miejscowości Alta Badia, gdzie w niedzielę i poniedziałek zawodnicy będą rywalizować w slalomie gigancie i gigancie równoległym. Będą to ostatnie przed świętami Bożego Narodzenia zawody Pucharu Świata. 

Tylko jeden, zamiast dwóch wyścigów udało się przeprowadzić w minionych dniach w Val Gardenie, gdzie miały odbyć się zawody w zjeździe i supergigancie. Pogoda nieco zepsuła zabawę alpejczykom, organizatorom i kibicom, choć patrząc na czas trwania piątkowego supergiganta, trzeba przyznać, że możnaby zmieścić w nim dwoje zawodów. Czy lepiej pod tym względem będzie w Alta Badia? Ten włoski ośrodek narciarski oddalony jest od Val Gardeny o około 30 kilometrów. Tam również w planie są dwa wyścigi. W niedzielę zawodnicy mają walczyć o punkty w “tradycyjnym” slalomie gigancie na trasie Gran Risa, a w poniedziałek w wieczornym gigancie równoległym.

W tym sezonie mogliśmy oglądać jak na razie tylko dwa slalomy giganty mężczyzn w Pucharze Świata. W Soelden zwyciężył Alexis Pintutault, w Beaver Creek Tommy Ford, a w Val d’Isere zawody zostały odwołane. Wobec faktu, że podia po obydwu wyścigach były zupełnie inne, trudno wskazywać jednego faworyta. W klasyfikacji giganta prowadzi Tommy Ford, który ma 30 punktów przewagi nad Mathieu Faivrem i 36 nad Alexis’em Pinturaultem. Czwarty jest Zan Kranjec, piąty Henrik Kristoffersen, a szósty Leif Kristian Nestvold-Haugen. To właśnie ta szóstka zawodników była już w tym sezonie na gigantowym podium.

Podobnie nieprzewidywalny jest slalom gigant równoległy, który w poprzednim sezonie wygrał Marcel Hirscher, co wielką niespodzianką nie było, choć Hirscher miłością do tego typu zawodów nie pałał. Jednak drugie miejsce Thibaut’a Favrota, dla którego był to dopiero drugi raz, kiedy zdobył punkty Pucharu Świata (pierwszy raz udało mu się to dzień wcześniej) było już dość nieoczekiwane, tak jak zwycięstwo Cypriena Sarrazin’a w 2016 roku. W tym roku w Alta Badia odbędą się osobne kwalifikacje do giganta równoległego, co jest nowością, bowiem w poprzednich latach mieliśmy do czynienia z zupełnie innym formatem kwalifikacji, który polegał na zdobywaniu przepustki poprzez dobry występ w slalomie gigancie przeprowadzanym dzień wcześniej (dodatkowo część zawodników nie musiała się kwalifikować). Kwalfikacje będą składać się z bezpośrednich pojedynków dwóch zawodników na równolegle wyznaczonych trasach. Awans do zawodów uzyska 32 zawodników z najlepszym łącznym czasem dwóch przejazdów.

Niedzielny slalom gigant rozpocznie się o godzinie 10:00. Z “jedynką” pojedzie Alexis Pinturault, a bezpośrednio po nim wystartuje Henrik Kristoffersen. Drugi przejazd wyznaczono na godzinę 13:00

Lista startowa slalomu giganta 

Kwalifikacje slalomu giganta równoległego zaplanowano na poniedziałek na godzinę 15:00, a rozpoczęcie zawodów na godzinę 18:15.

Lista startowa kwalifikacji giganta równoległego

Źródło: własne

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.