Alpejski PŚ w Adelboden. Pinturault dystansuje rywali w gigancie

14:22, 08.01.2021 Adrian Gerula Aktualizacja: 14:25, 08.01.2021

Francuz Alexis Pinturault w perfekcyjnym stylu zwyciężył w pierwszym z dwóch gigantów Pucharu Świata w Adelboden. Drugie miejsce zajął Filip Zubcić, dla którego to trzecie podium w tej konkurencji w sezonie. Podium uzupełnił lider klasyfikacji konkurencji, Marco Odermatt ze Szwajcarii.

Zwycięzca (Foto Nisse Schmidt / Are2019)

Już pierwszy przejazd wskazywał na to, że Pinturault pokonuje szwajcarską trasę w tempie nieosiągalnym dla reszty stawki. Zjeżdżał szybko i pewnie (czas: 1.09.94), a wicelidera, Marco Odermatta, pokonał o 96 setnych sekundy. Jedną setną dalej plasował się Filip Zubcić. Jeden z faworytów, Słoweniec Zan Kranjec, nie pojawił się na starcie. Jak poinformował portal słoweńskiej telewizji RTV, przyczyną były problemy z jego plecami.

Wyniki I przejazdu

Rewelacyjnym drugim przejazdem popisał się natomiast Roland Leitinger. Austriak był zmuszony atakować z dalekiej, 28. pozycji, jednak drugi czas drugiego przejazdu pozwolił awansować mu na 11. lokatę. Austriaka pokonał dopiero jedenasty po I starcie Lucas Braathen, jednak zrobił to... w pozycji półleżącej. Norweg pokonał ostatnią bramkę niemal wbity w stok i istnieje duże prawdopodobieństwo, że doznał kontuzji kolana.

Groźnie wyglądający upadek w górnym odcinku trasy zanotował również debiutujący w Adelboden Semyel Bissig, któremu po uślizgu wypięła się narta i wylądował w barierkach. Szwajcar najprawdopodobniej nie odniósł żadnych obrażeń i skończyło się tylko na strachu.

Natomiast w czołówce szaleństwo kontynuował Pinturault. Francuz okazał się najlepszy rónież w drugim przejeździe, na nieco bardziej zniszczonej trasie. Na drugie miejsce ze stratą ponad sekundy przedarł się agresywnie jadący Zubcić, a na trzecim stopniu podium stanął lider klasyfikacji gigantowej, Marco Odermatt. Oprócz Leitingera godny uwagi awans zanotował Alexander Aamodt Kilde. Obrońca Kryształowej Kuli awansował z 10. na czwarte miejsce, zdobywając 50 pucharowych punktów.

ostateczne wyniki

Jutro zawodnicy posiadający lekki niedosyt będą mieli okazję do rewanżu. Już o 10:30 początek pierwszego przejazdu giganta.

źródło: fis-ski.com (wyniki)/inf. własna