Alpejski PŚ w Adelboden: Kto odegra rolę główną w slalomie? (lista startowa slalomu)

fot. Martin Abegglen via flickr.com / CC BY SA

fot. Martin Abegglen via flickr.com / CC BY SA

Puchar Świata w narciarstwie alpejskim w Adelboden ma zdecydowanie dłuższą historię związaną ze slalomem gigantem, jednak już od początku XXI wieku, a właściwie od końca XX stulecia, w Adelboden obok giganta przeprowadzane są także zawody mężczyzn w slalomie. Kolejne odbędą się już jutro. 

Pierwszy slalom mężczyzn w Adelboden w ramach Pucharu Świata przeprowadzono w 2000 roku. Zwyciężył wówczas Słoweniec Matjaz Vrhovnik, dla którego było to pierwsze i jedyne zwycięstwo w karierze. Był to zdecydowanie wyjątkowy sezon dla Słoweńca, który zajął trzecie miejsce w klasyfikacji slalomu na koniec sezonu. W Adelboden pokonał dwóch wielkich mistrzów Kjetila Andre Aamodta oraz Mario Matta (który jeszcze wtedy nie był wielkim mistrzem, a raczej zawodnikiem u progu wielkiej kariery). Od roku 2006 nie było już sezonu bez slalomu w Adelboden. Najwięcej razy zwyciężał tam Marcel Hirscher. Trzykrotnie w latach 2012-2014 oraz rok temu. Na drugim miejscu pod względem liczby zwycięstw jest Henrik Kristoffersen, który triumfował na Chuenisbärgli dwukrotnie. Spośród aktywnych wciąż zawodników, po zwycięstwie na swoim koncie mają Stefano Gross (2015) i Julien Lizeroux (2010).

Marcel Hirscher również w tym roku będzie głównym faworytem do zwycięstwa i powiększenia kolekcji swoich nagród za wygrany slalom w Adelboden. W tym sezonie Austriak nie wygrał tylko jednego slalomu, w Madonnie di Campiglio, gdzie popełnił błąd, łapiąc tyczkę między narty. W pozostałych slalomach, w Levi, Saalbach i Zagrzebiu był najlepszy. W sobotę w Adelboden triumfował w gigancie, w którym drugie miejsce zajął Henrik Kristoffersen. Nie wykluczone, że ta dwójka znajdzie się także na podium po slalomie, choć Kristoffersen ostatnio nie miał dobrej passy w tej konkurencji. Może dobry występ w gigancie pomoże mu się przełamać i wrócić na slalomowe podium, na którym stał po raz ostatni w Levi.

Pierwszy przejazd slalomu rozpocznie się o godzinie 10:30. Z numerem 1 pojedzie zwycięzca z Madonny di Campiglio – Daniel Yule. Po nim na trasie pojawią się kolejno Henrik Kristoffersen i Marcel Hirscher. Drugi przejazd zaplanowany jest na 13:30. Reprezentanta Polski w zawodach nie zobaczymy.

Lista startowa

Źródło: własne

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.