Alpejski PŚ: To już jest koniec. Aleksander Aamodt Kilde z Kryształową Kulą, zawody w Kranjskiej Gorze odwołane

fot. Rosmarie Knutti / rk-photography.ch

W końcu stało się to czego wielu się spodziewało. W czwartek rano organizatorzy alpejskiego Pucharu Świata mężczyzn w Kranjskiej Gorze poinformowali o odwołaniu zawodów z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.  Miały to być ostatnie zawody w tym sezonie, w związku z tym wiadomo już, że zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Aleksander Aamodt Kilde. 

Koronawirus SARS-CoV-2 dość mocno wpływa obecnie na wszelkie światowe wydarzenia, również sportowe. Wczoraj odwołane zostały zawody alpejskiego Pucharu Świata kobiet w Are, a dziś taką samą decyzję podjęto odnośnie Pucharu Świata mężczyzn w Kranjskiej Gorze, gdzie planowano przeprowadzenie zawodów w slalomie gigancie i slalomie. Pierwotnie finały miały odbyć się we włoskiej Cortinie d’Ampezzo, ale zostały one już wcześniej wykreślone z planów z powodu panującej we Włoszech epidemii. Dziś ten sam los spotkał Kranjską Gorę, w której miał zostać zakończony sezon 2019/2020. – Jeszcze nigdy nie mieliśmy tak dobrze przygotowanej trasy, szczególnie w połowie marca – można było usłyszeć od organizatorów zawodów pokal Vitranc w Kranjskiej Gorze. Jeszcze kilka dni temu zachowywano nadzieje na przeprowadzenie zawodów bez udziału kibiców, ale teraz stało się oczywiste, że nie dojdą one do skutku. – W danych okolicznościach zdrowie nas wszystkich jest naszym priorytetem – powiedział Sekretarz Generalny pokal Vitranc Srecko Medven.

W Kranjskiej Gorze o wygranie klasyfikacji generalnej Pucharu Świata walczyć mieli Aleksander Aamodt Kilde i Alexis Pinturault. Różnica między nimi wynosiła zaledwie 54 punkty. Matematyczne szanse na zdobycie dużej kryształowej kuli miał także Henrik Kristoffersen. Najważniejsze trofeum trafi zatem do Kilde, który w przeszłości zdobywał już małą Kryształową Kulę za supergigant. Małe Kryształowe Kule za slalom i slalom gigant trafią do Henrika Kristoffersena. Już wcześniej rozstrzygnięto także kwestie zwycięstwa w konkurencjach szybkościowych, kombinacji i konkurencjach równoległych. W zjeździe triumfował Beat Feuz, w supergigancie Mauro Caviezel, w kombinacji Alexis Pinturault a w konkurencjach równoległych Loic Meillard.

Źródło: siol.net, własne