Alpejski PŚ: Program zawodów w Kranjskiej Gorze

fot. Tom Mrazek / CC BY

fot. Tom Mrazek / CC BY

W słoweńskim ośrodku narciarskim Kranjska Gora, położonym niedaleko granicy słoweńsko-austriackiej odbędzie się w najbliższy weekend rywalizacja w Pucharze Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn. Dla panów będą to ostatnie zawody przed finałami, których gospodarzem będzie nieco ponad tydzień później Aspen. 

W Kranjskiej Gorze zostaną przeprowadzone zawody w konkurencjach technicznych: slalomie gigancie i slalomie. To pole do popisu m.in. da Marcela Hirschera, który będzie miał szanse zapewnić sobie kolejną dużą kryształową kulę. Patrząc realnie, można stwierdzić, że nikt nie ma już możliwości odebrać Hirscherowi pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej, ale posługując się czystą matematyką trzeba uczciwie przyznać, że z ogłoszeniem Austriaka królem sezonu 2016/2017 trzeba jeszcze chwilę poczekać. Do zdobycia zostało wciąż 600 punktów, a przewaga Hirschera nad Kristoffersenem, Jansrudem i Pinturaultem to mniej niż 500 punktów. Faktem jest jednak, że żaden z tej trójki nie jeździ wszystkich konkurencji. Jako że w finałowych zawodach udział bierze jedynie 25 najwyżej sklasyfikowanych w danej konkurencji zawodników, to można już śmiało orzec, że w walce o końcowy triumf pozostał już tylko Jansrud. Kristoffersen i Pinturault będą mogli pojechać w finałach tylko slalom i slalom gigant, więc maksymalna zdobycz punktowa dla tych zawodników to 400 punktów. Natomiast Jansrud będzie miał możliwość wystartować w supergigancie, zjeździe i gigancie, ale on z kolei nie punktuje w slalomie, więc nawet jakieś cudowne zwycięstwo w 4 konkurencjach (2x gigant, 1x super G i 1x zjazd) nie pozwoli mu na doścignięcie Hirschera. Jansrudowi mogłoby pomóc wygranie slalomu w Kranjskiej Gorze, wtedy miałby też dodatkową możliwość wystąpienia w finale w Aspen. Wszystkie te rozważania są jednak zupełnie oderwane od rzeczywistości. Opierają się też na założeniu, że Hirscher nie zdobywałby już punktów, co jest trudne do wyobrażenia. Najpewniej Hirscher już w Kranjskiej Gorze Hirscher zapewni sobie dużą kryształową kulę, a odbierze ją w Aspen.

Bardziej ciekawa jest rywalizacja w slalomie i w slalomie gigancie. Tu też Hischer jest na prowadzeniu, ale musi ustrzec się jakiejś wpadki, bo wykorzystać to mogą w slalomie Henrik Kristoffersen i Alexis Pinturault, którzy wciąż zachowują szansę na małą kryształową kulę.

Program PŚ w Kranjskiej Gorze:

4.03.2017
9:30 – Slalom gigant mężczyzn, pierwszy przejazd
12:30 – Slalom gigant mężczyzn, drugi przejazd

5.03.2017
9:30 – Slalom mężczyzn, pierwszy przejazd
12:30 – Slalom mężczyzn, drugi przejazd

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.