Alpejski PŚ. Po powrocie do Europy w klasyfikacji generalnej bez zmian. Na czele Shiffrin i Odeermatt

fot. Andrea Miola ©

Puchar Świata w narciarstwie alpejskim wrócił do Europy. Po konkursach w Ameryce Północnej panie rywalizowały we Włoskim Siestriere, a panowie w Val Disere.  Tym razem po serii zawodów szybkościowych, zarówno kobiety, jak i mężczyźni mierzyli się w slalomie oraz w slalomie gigancie. W klasyfikacji generalnej nie doszło jednak do większych przetasowań.  Wśród kobiet na czele jest Mikaela Shiffrin, a wśród panów z dużą przewagą 140 pkt prowadzi Marco Odermatt.

fot. Andrea Miola ©

Pech Polki

W sobotę panie rywalizowały w slalomie gigancie. Wszyscy kibice narciarstwa alpejskiego w Polsce wiązali więc nadzieję ze startem Maryny Gąsienicy Daniel. Trasa w Sestriere nie okazała się zbytnio wytrzymała, więc zawodniczki z dalszymi numerami startowymi musieli się mierzyć z dużymi problemami. Polka w tych warunkach spisała się naprawdę dobrze. Na przedostatnim pomiarze czasu miała tylko 0,6 s. straty do liderki. Niestety jeden błąd na ostatnich metrach kosztował ją nieukończenie swojego przejazdu. Zawody wygrała Marta Basssino.  Tuż za nią na drugim miejscu ze stratą 0,11 s. była Sara Hector. A z trzeciego miejsca mogła się cieszyć Słowaczka Petra Vlhova. W klasyfikacji slalomu giganta po dwóch konkursach prowadzi triumfatorka zawodów w Sestriere. Marta Bassino ma 40 pkt przewagi nad Sarą Hector.

Remis w slalomie

Podczas niedzielnych zmagań najlepsza była Szwajcarka Wendy Holdener, a z drugiego miejscca mogła się cieszyć Mikaela Shiffrin. Oznacza to, że w klasyfikacji slalomów obie panie z liczbą 325 pkt zrównały się na pierwszym miejscu. Trzecia w tabeli była na tej samej pozycji także podczas zawodów rozgrywanych w niedzielę Petra Vlhova. Podobnie przedstawia się klasyfikacja generalna Pucharu Świata. Tu jednak Amerykanka prowadzi z przewagą 19 pkt nad Holdener. Trzecia Vhlhova ma już 45 pkt straty.

Klasyfikacja generalna kobiet

Pozostałe klasyfikacje kobiet: Slalom gigant | Slalom

Szwajcar powiększa przewagę

W klasyfikacji generalnej mężczyzn po weekendzie w Val Diesere z dużą przewagą prowadzi Marco Odermatt, który zdobył już aż 520 pkt. Drugi Aleksander Aamodth Kilde ma 380 pkt, a trzeci Lucas Braathen zdobył 215 pkt. Szwajcar swoją sytuację poprawił wygrywając sobotnie zmagania w slalomie gigancie.  Drugi Manuel Feller miał 1,40 s straty do zwycięzcy. Na trzecim miejscu uplasował się Zan Kranjec. Po dwóch  konkursach w slalomie gigancie z kompletem punktów prowadzi Odermatt. Tuż za nim na drugiej pozycji jest Zan Kraniec, a na trzeciej Norweg Henrik Kristoffersen.

Pierwszy slalom sezonu

W Val Diesere mogliśmy podziwiać także pierwszą w tym sezonie rywalizacje panów w slalomie. W sobotniej rywalizacji najlepszy okazał się Norweg Lucas Braathen. Na drugim miejscu ze stratą 0,84 s. znalazł się Austriak Manuel Feller, a na trzecim Szwajcar Loic Meillard. Rywalizację o trzecie miejsce zaledwie o 0,08 s. przegrał Szwed Kristoffer Jakobsen.

Klasyfikacja generalna mężczyzn

Pozostałe klasyfikacje mężczyzn: Slalom gigant | Slalom

Źródło: Informacja własna