Alpejski PŚ. Kryształowe Kule rozdane. Gąsienica-Daniel z historycznym sukcesem

19:25, 20.03.2022 Tytus Olszewski Aktualizacja: 21:29, 20.03.2022

Sezon 2021/2022 alpejskiego Pucharu Świata przeszedł już do historii. Po wielkim finale w Courchevel/Meribel wiemy już do kogo powędrowały małe Kryształowe Kule za poszczególne konkurencje oraz te najważniejsze za klasyfikację generalną. Historycznego sukcesu w slalomie gigancie dokonała Maryna Gąsienica-Daniel, która zaliczyła najlepszy sezon w karierze.

Walka do samego końca

Do końca nie było pewne kto wygra małe Kryształowe Kule za zjazd. Co prawda faworyci mieli przewagę punktową, ale nie tak dużą, aby ze spokojem móc przystąpić do ostatnich zawodów. Sofia Goggia pomimo dopiero 12. miejsca w finale zdołała obronić trofeum sprzed roku. Prawie 100 punktów mniej zdobyła Corinne Suter, która z kolei pokonała Włoszkę na igrzyskach i została mistrzynią olimpijską. Rzutem na taśmę trzecie miejsce zajęła Ester Ledecka.

U mężczyzn rywalizacja była jeszcze bardziej zacięta, gdyż prowadzący Aleksander Aamodt Kilde miał tylko 23 punkty przewagi nad Beatem Feuzem. W finale co prawda górą był Szwajcar (3. miejsce), ale Norweg uplasował się tuż za nim, co wystarczyło do zdobycia pierwszej w karierze małej kuli za zjazd. Na najniższym stopniu podium uplasował się Dominik Paris.

KLASYFIKACJA ZJAZDU KOBIET

KLASYFIKACJA ZJAZDU MĘŻCZYZN

Pewny supergigant

Zgoła odmienna sytuacja miała miejsce w supergigancie, gdyż zwycięzców poznaliśmy jeszcze przed finałami. U pań bezkonkurencyjna okazała się Federica Brignone, która z przewagą 116 punktów pokonała swoją rodaczkę Elenę Curtoni. Na trzecie miejsce po znakomitym starcie w Courchevel awansowała Mikaela Shiffrin. Nasza Maryna Gąsienica-Daniel punktowała w tej konkurencji trzy razy, co dało jej dopiero 42. miejsce (23 punkty).

Kolejny tytuł w konkurencjach szybkościowych panów powędrował do Aleksandra Aamodta Kildego, który drugiego Marco Odermatta wyprzedził o 128 oczek. Na najniższym stopniu podium uplasował się obrońca tytułu Vincent Kriechmayr. Tylko trzy punkty mniej miał jego rodak, mistrz olimpijski w supergigancie Matthias Mayer.

KLASYFIKACJA SUPERGIGANTA KOBIET

KLASYFIKACJA SUPERGIGANTA MĘŻCZYZN

Przewrotny slalom

Dwa oblicza miały tego sezonowe rozgrywki w slalomie. Wśród alpejek konkurencję zdecydowanie zdominowała Petra Vlhova, która na dwa wyścigi przed końcem zapewniła sobie małą Kryształową Kulę. Słowaczce udało się pięciokrotnie wygrać, dwa razy być drugą i raz trzecią. 26-latka dołożyła do tego  upragnione olimpijskie złoto. Drugie miejsce w klasyfikacji ze stratą 269 punktów zajęła Mikaela Shiffrin, a trzecie przypadło dobrze dysponowanej Lenie Duerr.

Z kolei najbardziej przewrotną męską konkurencją był właśnie slalom. W dziesięciu rozegranych zawodach zwyciężało aż ośmiu alpejczyków, a do końca ważyły się losy kuli. Najlepszy okazał się Henrik Kristoffersen, który trzecie raz w karierze zdobył to trofeum i udowodnił, że gorszy okres w jego karierze minął. Na drugim stopniu podium stanął niegdyś szalony Manuel Feller, który uspokoił jazdę i zaczął być skuteczny. Dzięki zwycięstwu w Meribel na trzecią pozycję awansował 21-letni Atle Lie McGrath, który o zaledwie punkt wyprzedził swojego kolegę z reprezentacji Lucasa Braathena.

KLASYFIKACJA SLALOMU KOBIET

KLASYFIKACJA SLALOMU MĘŻCZYZN

Maryna z historycznym wynikiem

Koronna konkurencja Maryny Gąsienicy-Daniel dostarczyła kibicom wielu emocji. Nasza alpejka zaliczyła najlepszy sezon w karierze i uplasowała się na dziewiątym miejscu w gigantowym rankingu (219 punktów), co jest najlepszym polskim wynikiem w tej konkurencji. Sukces zapewniły trzy z rzędu szóste miejsca, dwa razy dziesiąte i po jednym ósmym oraz szesnastym. Punkty zdobyła też Magdalena Łuczak, która podczas zawodów PŚ w Courchevel zajęła 20. miejsce i skończyła sezon na 47. pozycji.

Walka o zwycięstwo toczyła się aż do finałowych zawodów, a o wielkim nieszczęściu może mówić Sara Hector, która prowadziła przez większość sezonu. Szwedce niestety nie powiodło się w Meribel, gdzie zajęła dopiero 14. lokatę. Potknięcie to wykorzystała Tessa Worley, która wyprzedziła Hector o 27 oczek i powtórzyła sukces z 2017 roku. Na trzecim miejscu skończyła Mikaela Shiffrin, która miała szansę na końcowy triumf, ale pokpiła sprawę w drugim przejeździe (najgorszy czas).

Najlepszym gigancistą sezonu okazał się Marco Odermatt, który całkowicie zdominowała konkurencję. Szwajcar zwyciężał pięciokrotnie i ani razu nie zszedł z podium, dzięki czemu zgromadził 720 punktów. Drugi Henrik Kristoffersen stracił do 24-latka 267 oczek, a trzeci Manuel Feller aż 394. To pokazuje tylko skalę zwycięstwa Odermatt.

KLASYFIKACJA SLALOMU GIGANTA KOBIET

KLASYFIKACJA SLALOMU GIGANTA MĘŻCZYZN

Shiffrin po raz czwarty i debiut Odermatta

Walka o wielką Kryształową Kulę kobiet rozstrzygnęła się po supergigancie, w którym Mikaela Shiffrin zajęła drugie miejsce. Amerykanka po raz czwarty w karierze sięgnęła po najcenniejsze trofeum gromadząc 1493 punkty. Walkę z 27-latką nawiązała tylko Petra Vlhova, która przed sezonem zapowiedziała, że nie będzie się skupiać na obronie tytułu, tylko na igrzyskach olimpijskich. Chcąc nie chcąc Słowaczka jednak była najbliżej Shiffrin, bo zdobyła 1309 oczek. Na trzecim stopniu podium skończyła Federica Brignone (1055 punktów), która triumfowała przed dwoma laty.

Maryna Gąsienica-Daniel zajęła dopiero 33. miejsce z dorobkiem 266 oczek, ponieważ punktuje tylko w dwóch konkurencjach, z czego w supergigantach sporadycznie. Zakopianka jednak zamierza to zmienić i poprawić konkurencje szybkościowe. Na 112. pozycji uplasowała się Magdalena Łuczak z 11 punktami na koncie.

Bezkonkurencyjny w tym sezonie był Marco Odermatt, który wygrał wielką Kryształową Kulę z miażdżącą przewagą 467 punktów nad Aleksandrem Aamodtem Kilde. Szwajcar już rok temu miał szansę na triumf, ale odwołane zawody finałowe i ilościowa przewaga konkurencji technicznych pokrzyżowały mu plany. Tym razem wszystko poszło według planu, a Odermatt udowodnił, że jest najbardziej wszechstronnym zawodnikiem w stawce i stać go na wiele. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej wywalczył Henrik Kristoffersen, który zdobył 954 punkty.