Alpejski PŚ. Gut-Behrami i Pinturault z niewielką przewagą na sześć zawodów do końca sezonu.

W pierwszy weekend marca 2021 roku panie rywalizowały w konkurencjach technicznych, w ojczyźnie walczącej o wielką Kryształową Kulę, Petry Vhlovej. Panowie w austriackim Saalbach-Hinterglemm mieli rywalizować w dwóch zjazdach i supergigancie, lecz piątkowe zawody zostały odwołane. 

fot. Nicolas Garcia / CC BY NC SA

W kobiecym Pucharze Świata prowadzi Lara Gut-Behrami (1253 pkt) z minimalną przewagą nad Petrą Vlhovą (1220 pkt). Spoglądając na kalendarz  zawodów to Słowaczka wydaję się faworytką do wygrania po raz pierwszy klasyfikacji generalnej. Z szczęściu pozostałych zawodów panie trzy razy rywalizować będą w slalomie. 969 punktów zgromadziła trzecia w Pucharze Świata Michelle Gisin. Dwa miejsca zaraz za podium zajmują Włoszki Marta Bassino (840 pkt) oraz obrończyni Kryształowej Kuli Federica Brignone (817 pkt). Szóstą pozycję z 775 punktami zajmuje Mikaela Shiffrin, a siódma jest Sofia Goggia (740 pkt), która w wyniku kontuzji ostatni start zaliczyła jeszcze w styczniu. W dziesiątce znajdują się także Corinne Suter (735 pkt), Katharina Liensberger (583 pkt) oraz Tamara Tippler (483 pkt).

Mimo, że trwający od października sezon już się kończy specjalistki od slalomu są dopiero po sześciu z dziewięciu zaplanowanych zawodów. W walce o mała Kryształową Kulę prowadzi Petra Vlhová (480 pkt), druga jest zwyciężczyni zawodów w Jasnej Mikaela Shiffrin (435 pkt), trzecie miejsce zajmuje Katharina Liensberger (410 pkt). Szwajcarki Michelle Gisin oraz Wendy Holdener też mają szanse na wygranie tej klasyfikacji, a ich strata do Słowaczki wynosi poniżej dwustu punktów.

W niedzielę zwycięstwo w klasyfikacji slalomu giganta zapewniła sobie Marta Bassino, która w siedmiu zawodach zgromadziła 510 punktów. O drugie miejsce w ostatnich zawodach  powolczą Tessa Worley (362 pkt), Michelle Gisin (344 pkt), Mikaela Shiffrin (340 pkt), Federica Brignone (322 pkt) oraz Petra Vlhová (318 pkt).

Klasyfikacja generalna kobiet

Rywalizacji mężczyzn przewodzi Alexis Pinturault, który dotychczas zgromadził 1050 punktów, drugie miejsce zajmuje zwycięzca niedzielnych zawodów Marco Odermatt (969 pkt).  To pomiędzy Francuzem i Szwajcarem rozstrzygnie się walka o wielką Kryształową Kulę. Trzecą pozycję zajmuje prowadzący w klasyfikacji slalomu Marco Schwarz (718 pkt), a za nim plasuję się dwóch jego rodaków Matthias Mayer (700 pkt) oraz Vincent Kriechmayr (675 pkt). Miejsca szóste i siódme zajmują zaś Szwajcarzy Loïc Meillard (630 pkt) i Beat Feuz (607 pkt). W czołowej dziesiątce znajdują się jeszcze Chorwat Filip Zubčić (602 pkt) oraz Norwegowie Henrik Kristoffersen (587 pkt) oraz kontuzjowany od blisko dwóch miesięcy Aleksander Aamodt Kilde (560 pkt).

Po odwołaniu piątkowych zmagań specjaliści od zjazdu tylko raz rywalizowali o punkty do klasyfikacji generalnej na trasie Schneekristall-Zwölfer. Przed ostatnimi zawodami stawce przewodzi Beat Feuz (486 pkt). Zagrozić Szwajcarowi może już tylko Matthias Mayer (418 pkt). Trzeci jest Dominik Paris (338 pkt).

Po niedzielnym zwycięstwie szanse na zdobycie małej Kryształowej Kuli za supergigant ma jeszcze Marco Odermatt (318 pkt), lecz przewaga Vincenta Kriechmayra (401 pkt) jest na tyle duża, że Szwajcar musiałby zwyciężyć w Lenzerheide, a Austriak ukończyć zawody poza pierwszą czternastką. Trzeci w tej klasyfikacji jest Matthias Mayer (276 pkt).

Klasyfikacja generalna mężczyzn

Źródło: informacja własna