Alpejski PŚ: Federica Brignone nową liderką Pucharu Świata, bez zmian u mężczyzn

fot. raceskimagazine.it

Poprzedni weekend opiewał w wielkie emocje alpejskie. Fantastycznie spisała się Lara Gut-Behrami, która dwukrotnie wygrała zjazd, a w superkombinacji wygrała Federica Brignone. Włoszka została nową liderką Pucharu Świata. Corinne Suter zdobyła Małą Kryształową Kulę w zjeździe. Mężczyźni mieli mniej szczęścia i rozegrali tylko giganta w Yuzawie Naebie. 

Najważniejsza zmiana zaszła klasyfikacji ogólnej pań. Nieobecność Mikaeli Shiffrin wykorzystała Federica Brignone. Włoszka w Crans Montanie wygrała superkombinację, a w zjeździe była czwarta i siódma. Pozwoliło jej to wyprzedzić Amerykankę o 73 pkt (1 298 pkt uzbierała Brignone, Shiffrin 1 225 pkt). Trzecia nadal jest Petra Vlhova. Słowaczka zmniejszyła straty do Shiffrin, jednak czwarte i czternaste miejsce w zjazdach dały jej mniej punktów niż obecnej liderce PŚ (1 139 pkt).

Na czwarte miejsce wskoczyła Corinne Suter. Szwajcarka była dwukrotnie druga w zjeździe (777 pkt). Jej przewaga nad kolejną Martą Bassino to tylko pięć punktów (772 pkt). Małą stratę do nich ma Wendy Holdener (762 pkt). Kolejne miejsca zajmują Lara Gut-Behrami (590 pkt), Michelle Gisin (569 pkt), Viktoria Rebensburg (556 pkt) i Sofia Goggia (479 pkt).

Klasyfikacja generalna kobiet

Na jeden zjazd przed zakończeniem konkurencji, znana jest już zwyciężczyni końcowej tabeli. Okazała się nią Corinne Suter. Szwajcarka dzięki dwóm drugim miejscom umocniła się na fotelu liderki i żadna z narciarek nie jest w stanie jej wyprzedzić (477 pkt). Na drugim miejscu jest Ester Ledecka (332 pkt), a na trzecim Federica Brignone (320 pkt). Szansę na podium mają jeszcze Lara Gut-Behrami (288 pkt), Mikaela Shiffrin (256 pkt), Elena Curtoni (246 pkt), Stephanie Venier (233 pkt), Nina Ortlieb (233 pkt) i Nicole Schmidhofer (228 pkt).

Klasyfikacja zjazdu pań

Tylko pech może odebrać Federice Brignone Małą Krzyształową Kulę w superkombinacji. Włoszka wygrała oba dotychczas rozegrane zawody w tej konkurencji (200 pkt). Musiałaby w ostatnich zająć bardzo niskie miejsce i kiepsko punktowane, a Wendy Holdener (125 pkt) musiałaby być pierwsza bądź druga, by ją wyprzedzić. Trzecia jest Ester Ledecka (100 pkt).

Klasyfikacja superkombinacji kobiet

W pierwszej dziesiątce u mężczyzn nie doszło do większych zmian. Nadal prowadzi Aleksander Aamodt Kilde (1 022 pkt). Norweg wyprzedza swojego kolegę z reprezentacji – Henrika Kristoffersena o 74 pkt (948 pkt). Trzeci jest Alexis Pinturault (898 pkt). Kolejne miejsca zajmują Matthias Mayer (716 pkt), Beat Feuz (697 pkt), Vincent Kriechmayr (654 pkt), Thomas Dressen (570 pkt), Dominik Paris (556 pkt), Clement Noel (550 pkt) i Kjetil Jansrud (535 pkt).

Klasyfikacja generalna mężczyzn

Zmniejszyły się różnice w klasyfikacji giganta. Prowadzący Zan Kranjec (344 pkt) wyprzedza drugiego Henrika Kristoffersena o tylko 10 pkt (334 pkt). Na trzecim miejscu są ex aequo Alexis Pinturault oraz Filip Zubcic – najlepszy w gigancie w Japonii (288 pkt). Za nimi plasują się Tommy Ford (245 pkt) i Leif Kristian Nestvold-Haugen (220 pkt).

Klasyfikacja giganta mężczyzn

Karuzela Pucharu Świata wraca do nas już w piątek. Panowie będą walczyć od piątku do niedzieli w austriackim Hinterstoder. Natomiast panie powalczą w sobotę i niedzielę we włoskim La Thuile.

Źródło: informacja własna