Alpejski PŚ: Alexis Pinturault nowym liderem PŚ, Federica Brignone odjeżdża rywalkom

fot. Jeff Shiffrin via flickr.com / CC BY ND

fot. Jeff Shiffrin via flickr.com / CC BY ND

Po ostatnim weekendzie największymi wygranymi są Alexis Pinturault i Federica Brignone. Francuz po dwóch zwycięstwach wskoczył na fotel lidera PŚ i wygrał Małą Kryształową Kulę w superkombinacji. Włoszka również wygrałą tą konkurencję, a i odskoczyła swoim największym rywalkom w tabeli. 

W klasyfikacji generalnej kobiet nie zmieniło się za dużo. Federica Brignone prowadzi już z coraz większą przewagą nad nieobecną Mikaelą Shiffrin. Włoszka uzbierała 1 378 pkt, Amerykanka 1 225 pkt, jednak można założyć, iż Shiffrin w tym sezonie nie zobaczymy na trasach. W takim przypadku najgroźniejszą rywalką liderki PŚ jest Petra Vlhova (1 189 pkt). Strata Słowaczki wynosi 189 pkt. Kolejne miejsca zajmują Corinne Suter (837 pkt), Marta Bassino (817 pkt), Wendy Holdener (791 pkt), Lara Gut-Behrami (791 pkt), Michelle Gisin (591 pkt), Viktoria Rebensburg (556 pkt). Do dziesiątki wskoczyła Ester Ledecka (503 pkt), która wyprzedziła Sofię Goggię (479 pkt).

Klasyfikacja generalna kobiet

We włoskim La Thuile nie odbyła się zaplanowana superkombinacja pań. Ze względu na napięty kalendarz postanowiono nie rozgrywać tych zawodów i o końcowym triumfie w tej konkurencji zadecydowała tabela po rozegranych tylko dwóch kombinacjach. Wygrała najlepsza w obu Federica Brignone (200 pkt). Drugie miejsce zajęła Wendy Holdener (125 pkt), a trzecie Ester Ledecka (100 pkt).

Klasyfikacja superkombinacji pań

Dopiero w ostatnim supergigancie rozstrzygnie się kto sięgnie po Małą Kryształową Kulę. Walczą o nią Corinne Suter (360 pkt) i Federica Brignone (341 pkt). Ciekawie zapowiada się również walka o trzecią lokatę. Ma na nią szanse wiele alpejek m.in. trzecia aktualnie Nicole Schmidhofer (217 pkt), Lara Gut-Behrami (209 pkt), Stephanie Venier (205 pkt) czy zwyciężczyni supergiganta z La Thuile – Nina Ortlieb (191 pkt).

Klasyfikacja supergiganta kobiet

Do dużych zmian doszło w klasyfikacji generalnej u mężczyzn. Po świetnych występach w Hinterstoder, Alexis Pinturault został nowym liderem PŚ (1 148 pkt). Jego przewaga nad drugim Aleksandrem Aamodtem Kilde jest niewielka, dzieli ich tylko 26 pkt (1 122 pkt). Trzeci Henrik Kristoffersen traci do prowadzącego 107 pkt (1 041 pkt). Za ich plecami również doszło do kilku roszad. Czwarte miejsce utrzymuje Matthias Mayer (816 pkt). Vincent Kriechmayr (776 pkt) wyprzedził Beata Feuza (742 pkt). Z trzynastego miejsca na siódme wskoczył Mauro Caviezel, który dwukrotnie był drugi w Hinterstoder (633 pkt). O dwie pozycje w górę przesunęli się Kjetil Jansrud (625 pkt) i Loic Meillard (579 pkt). Z siódmej na dziesiątą lokatę spadł Thomas Dressen (570 pkt).

Klasyfikacja generalna mężczyzn

W porównaniu do pań, u mężczyzn udało się rozegrać wszystkie zaplanowane superkombinacje. Zdecydowanym zwycięzcą został Alexis Pinturault. Francuz dwukrotnie był najlepszy, raz był drugi i z 280 pkt zdeklasował rywali. Drugie miejsce zajął Aleksander Aamodt Kilde (172 pkt), a trzecie Matthias Mayer (140 pkt).

Klasyfikacja końcowa superkombinacji mężczyzn

O końcowe zwycięstwo w supergigancie powalczy pięciu alpejczyków. Po dobrym występie w Hinterstoder prowadzi Mauro Caviezel (365 pkt) przed Vincentem Kriechmayrem (362 pkt) i Aleksandrem Aamodtem Kilde (336 pkt). Norweg stracił prowadzenie ze względu na nieukończoną rywalizację w Austrii. Walczyć o triumf będą z pewnością Matthias Mayer (324 pkt) i Kjetil Jansrud (305 pkt).

Klasyfikacja supergiganta panów

Zacięta walka również ma miejsce w gigancie. Prowadzi Henrik Kristoffersen (394 pkt) przed Alexisem Pinturault (388 pkt) i Filipem Zubciciem (368 pkt). Tuż za nimi jest Zan Kranjec (364 pkt).

Klasyfikacja giganta panów

Kolejne zawody zostaną rozegrane w najbliższy weekend. Panowie powalczą w Kvitfjell w zjeździe i supergigancie. Natomiast panie czeka rywalizacja w niemieckim Ofterschwang, gdzie punkty będzie można zdobyć w gigancie i slalomie.

Źródło: informacja własna