Alpejski PE w Sarntal: Lisa Hörnblad triumfuje w ostatnim zjeździe, Sabrina Maier w klasyfikacji konkurencji

22:19, 25.02.2017 Marek Cielec Aktualizacja: 22:19, 25.02.2017

17006182_737112046447152_1676465860_n fot. Stefan Brending / CC BY SA

Dziś we włoskim Sarntal odbyły się ostatnie zawody podczas finałów Pucharu Europy w narciarstwie alpejskim w konkurencjach szybkościowych - zjazd kobiet. Do samego końca nie było wiadomo kto zwycięży w końcowej klasyfikacji tej konkurencji. Ostatecznie klasyfikację wygrała Sabrina Maier, a dzisiejsze zawody Szwedka Lisa Hörnblad.

Przed dzisiejszymi zawodami na prowadzeniu w zjeździe była Laura Pirovano, a drugie miejsce zajmowała Sabrina Maier. To między tymi zawodniczkami miała rozstrzygnąć się kwestia zwycięstwa. Trzecia była Christina Ager. Ostatni zjazd wygrała Szwedka Lisa Hörnblad, dla której to pierwsze zwycięstwo w karierze w PE. To niemała niespodzianka, bo Hörnblad nigdy wcześniej nie stała na podium, a najwyżej uplasowała się na 7. miejscu ponad rok temu w Davos. W tym sezonie w zjeździe była najwyżej na 13. miejscu. Drugie miejsce zajęły ex aequo Kristina Riis-Johannessen oraz Sabrina Maier ze stratą 0,07 sek. Główna rywalka Maier do wygranej w klasyfikacji zjazdu - Laura Pirovano - uplasowała się dopiero na 8. pozycji (+0,80 sek.) przez co przegrała walkę z Austriaczką o końcowy triumf o 43 punkty. Czwarte miejsce zajęła dziś Dajana Dengscherz (+0,20 sek.), piąte Meike Pfister (+0,23 sek.), szóste Christina Ager (+0,42 sek.), siódme Katja Grossmann (+0,62 sek.). Dziewiąta była Kira Weidle, a dziesiąta Michaela Heider.

Wyniki zjazdu

Ostatecznie zatem najlepszą zawodniczką Pucharu Europy w zjeździe została Sabrina Maier, która zgromadziła 420 punktów. Drugie miejsce zajęła Laura Pirovano, która nieznacznie, o zaledwie 2 punkty, wyprzedziła Christinę Ager.

Klasyfikacja zjazdu

W klasyfikacji generalnej kolejny krok w stronę wygrania Pucharu Europy zrobiła Kristina Riis-Johannessen. Zagraża jej jedynie Kristin Lysdahl, która dziś zanotowała kolejną stratę zajmując 11. miejsce. Lysdahl ma obecnie 96 punktów mniej od Riis-Johannessen. W Pucharze Europy pozostały już tylko jedne zawody w gigancie i jedne w slalomie. Zarówno Riis-Johannessen jak i Lysdahl są bardzo dobrymi gigancistkami, natomiast nieco gorszymi slalomistkami. Lysdal powinna zatem powalczyć o wygraną w ostatnich gigantowych zawodach i liczyć na słabą postawę swojej konkurentki.