Alpejskie MŚ - Cortina 2021. Historyczny rezultat Maryny Gąsienicy-Daniel

15:47, 16.02.2021 Krzysztof Bigas Aktualizacja: 16:34, 16.02.2021

Maryna Gąsienica-Daniel na ćwierćfinale zakończyła rywalizację w pierwszym w historii parallelu rozgrywanym na Mistrzostwach Świata, to najlepszy rezultat dla Polski od blisko czterdziestu lat i występów sióstr Tlałek. W rywalizacji kobiet przyznano dwa złote medale, cieszyć z nich mogą się Marta Bassino i Katharina Liensberger oraz Mathieu Faivre najlepszy wśród panów.

Już poranne eliminacje zwiastowały wielkie emocje.

Od 1/8 finału w bezpośredniej rywalizacji zawodnicy rywalizują w dwóch  rundach. W pierwszej  fazie głównych zawodów Maryna Gąsienica-Daniel pokonała o 0,09 sekundy Estelle Alphand z Szwecji. Na tym etapie walkę o medale zakończyły m.in. Stephanie Brunner oraz Meta Hrovat.

W zmaganiach panów o awans do ćwierćfinału Luca De Aliprandini z przewagą 0,01 sekundy pokonał Marco Odermatta. Był to koniec zmagań dla Stefana Luitza i Zana Kranjca. Pierwszego przejazdu nie ukończył, a w drugim nie wystartował Timon Haugan.

Na prowadzeniu po pierwszej próbie w 1/4 finału znaleźli się wszyscy startujący na czerwonej trasie mężczyźni oraz kobiety, w tym Maryna Gąsienica-Daniel. Panie mimo maksymalnej przewagi nie zdołały awansować do półfinału. Austriaczka Katharina Liensberger okazała się lepsza o 0,45 sekundy od reprezentantki Polski. Na tym etapie parallelu swoich rywali pokonali Loïc Meillard, Filip Zubčić, Alexander Schmid oraz Mathieu Faivre i to oni walczyli o medale.

W zmaganiach o awans do wielkiego finału po pierwszych przejazdach prowadziły Liensberger oraz Marta Bassino i to one stoczyły walkę o złoto. Austriaczka powiększyła swoją przewagę, a Włoszka awansowała mimo uzyskania finalnie takiego samego czasu jak Tessa Worley. Swoich przewag nie utrzymali Meillard i Schmid i rywalizować będą o brąz.

W ostatniej fazie Amerykanka Paula Moltzan początkowo uzyskała maksymalną przewagę nad Worley, ale to Francuzka z wywalczyła brąz z przewagą ponad sekundy. Pierwszą mistrzynią świata w parallelu została Włoszka Marta Bassino, która ponownie odrobiła stratę z pierwszego przejazdu i odnotowała taki sam czas jak Katharina Liensberger. To pierwszy złoty medal dla reprezentacji gospodarzy Mistrzostw Świata - Cortina 2021.

Z przewagą 0,48 sekundy złoto wywalczył Francuz Mathieu Faivre, który pokonał Chorwata Filipa Zubčića. W małym finale lepszy okazał się Loïc Meillard, a Alexander Schmid nie ukończył drugiego przejazdu.

Maryna Gąsienica-Daniel został sklasyfikowana na ósmym miejscu.

Po dwudziestu minutach od zakończenia zawodów organizatorzy poinformowali, że Bassino i Liensberger sklasyfikowane są ex aequo na pierwszym miejscu.