Alpejska wiosna: Maj#3 – Kadry Francuzów i Norwegów, powrót słoweńskiej mistrzyni

fot. Val Gardena - Gröden Marketing / CC BY NC ND

fot. Val Gardena – Gröden Marketing / CC BY NC ND

Za nami kolejny tydzień zmagań świata z koronawirusem i – co za tym idzie – zastoju w sporcie. Nie znaczy to oczywiście, że nic w świecie alpejskim się nie dzieje. Zapraszamy na kolejną część naszego cotygodniowego cyklu poświęconego wydarzeniom związanym z tym sportem.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy z przykrością o śmierci Jacquesa Raymonda z powodu choroby COVID-19. Dziś mamy lepsze informacje – wg austriackiej federacji jeden z zawodników zaraził się koronawirusem, ale czuje się dobrze i jego pozostali koledzy nie zostali zainfekowani. Federacja nie podała personaliów zarażonego zawodnika chcąc chronić jego prywatność. Wiadomo tylko, że to zawodnik z drugiej grupy zjazdowej. Koronawirus sprawił też, iż przedłużyła się kadencja prezydenta austriackiej Petera Schröcksnadela federacji – zostanie on rok dłużej na stanowisku.

Wielu zawodników między sezonami ogłasza koniec kariery, a dwukrotny mistrz świata w slalomie Jean-Baptiste Grange ogłosił jej kontynuację. Grange zapewnia, iż sezon 2019/20 dał mu dużo radości, po kontuzji kolana nie ma już śladu, a sam nie potrzebuje za wiele “białego treningu”. Grange przyznał, iż początek zimy miał nieudany, ale potem jego forma rosła i jest zadowolony z powrotu do pierwszej “15” na świecie. Dobre wieści płyną też ze Słowenii – do treningów po kontuzji wróciła też Ilka Stuhec. Wraz z Metą Hrovat trenuje w słoweńskim Kanin.

Norwegowie powołali kadry na nadchodzący sezon – poza drużyną znalazła się niespodziewanie Maren Skjoeld – padła ofiarą cięć budżetowych związanych z koronawirusem. Teraz żeby startować musi sama płacić lub szuka własnych sponsorów. W kadrze A pań znalazły się Kristin Lysdahl, Rangild Mowinckel i Mina Fuerst Holtmann, w kadrze panów – Leif Kristian Nestvold-Haugen, Kjetil Jansrud, Henrik Kristoffersen, Aleksander Aamodt Kilde, Rasmus Windingstad, Adrian Smiseth Sejersted, Lucas Braathen i Sebastian Foss-Solevaag. Kadry B tworzą wśród panów: Jonathan Norddbotten, Timon Haugan, Fabian Wilkens Solheim i Atle Lie McGrath, wśród pań: Kajsa Vikchoff Lie, Thea Stjernesund, Maria Tviberg, Kristina Riis-Johannessen i Kaja Norbye. Pełne kadry można znaleźć tu.

Francuzi również powołali swoje kadry. Dalej w niej ma miejsce Julien Lizeroux. Legendarny 40-latek znalazł się w kadrze B. Kadrę A tworzą w kolejności alfabetycznej: Nils Allegre, Matthieu Bailet, Johan Clarey, Matthieu Faivre, Thibaut Favrot, Jean-Baptiste Grange, Victor Muffat Jeandet, Maxence Muzaton, Clement Noel, Alexis Pinturault, Nicolas Raffort, Brice Roger, Cyprien Sarrazin i Adrien Theaux. Wśród pań znalazły się w niej Clara Direz, Coralie Frasse-Sombet, Tiffany Gauthier, Romane Miradoli, Nastasia Noens i Tessa Worley. W kadrze B znaleźli się następujący panowie: Leo Anguenot, Nils Alphand, Remy Falgoux, Blaise Giezendanner, Valentin Giraud-Moine, Theo Letitre, Julien Lizeroux, Roy Piccard, Sam Alphand, Ken Caillot, Evan Klufts i Florian Loriot i panie: Doriane Escane, Josephine Forni, Laura Gauche, Camille Cerutti, Madeline Chirat, Anouck Errard, Esther Paslier, Tiffany Roux i Karen Smadja Clement – z czego pierwsze trzy trenują wraz z zawodniczkami kadry A.

Niestety z przykrością też informujemy o kontuzji Chorwata Eliasa Kolegi. Obiecujący zawodnik złamał prawy goleń. Kolega przeszedł już operację w Dubrowniku. Nie wiadomo w tym momencie kiedy i czy w ogóle wróci on na trasy. Z kontuzją od paru miesięcy walczy też Austriak Simon Maurberger – wszystko wydaje się jednak być na dobrej drodze.

Warto też wspomnieć o sympatycznych wydarzeniach okołosportowych – Nicole Schmidhofer została wybrana sportowcem roku w austriackim kraju związkowym Styria – utytułowanej alpejce gratulujemy. Podobnie jak gratulujemy Danieli Merighetti, acz z zupełnie innych powodów: 39-latka, obecnie komentatorka Eurosport została matką córki Anny.

źródła: skiweltcup.tv, ledauphine.com, nrk.no, meinviertel.at, neveitalia.it