Alpejska wiosna – maj #4. PZN zatwierdził kadry, nowa twarz w teamie Maryny i roszady sprzętowe czołówki

fot. Andrea Miola ©

Za nami kolejny tydzień bez zmagań narciarzy alpejskich, ale emocji nie brakowało. Polski Związek Narciarski odsłonił karty i zaprezentował kadry na nadchodzący sezon, znany Francuz zmienił dostawcę nart, a znany austriacki trener znowu wraca do Norwegii. Co jeszcze dzieje się w narciarskim świecie? Tego dowiecie się z poniższego podsumowania.

fot. Andrea Miola ©

Nowe kadry, nowy sztab Maryny

Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zatwierdził składy Kadr Narodowych Kobiet w narciarstwie alpejskim na sezon 2022/2023. Utworzone zostały cztery grupy szkoleniowe: Kadra Narodowa A, Kadra Narodowa B, Kadra Narodowa Młodzieżowa A i Kadra Narodowa Młodzieżowa B, w których trenować będzie łącznie 10 zawodniczek. Do Kadry Narodowej A powołana została Maryna Gąsienica-Daniel, która będzie miała wsparcie czteroosobowego sztabu szkoleniowego. Trenerem głównym naszej najlepszej alpejki pozostaje Marcin Orłowski, ale w sztabie Gąsienicy-Daniel pojawiły się również nowe twarze, m. in. Włoch Matteo Baldissarutti, który będzie asystentem Orłowskiego. Przez ostatnie trzy sezony Matteo pracował w sztabie Petry Vlhovej.

Pozostałe Kadry Narodowe: B, Młodzieżowa A i Młodzieżowa B będą miały wspólny sztab trenerski. Głównym szkoleniowcem został Janusz Starzyk, a jego asystentami będą: Tomasz Wydra i Słoweniec Matijaž Marušič.

Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

Christian Mitter wraca do Norwegii

Christian Mitter jest jednym z najlepszych trenerów narciarstwa alpejskiego. Karierę w kraju rozpoczął od pracy z juniorami. Potem wyjechał do Norwegii. Tam wziął udział w sukcesie Aksela Lunda Svindala, Kjetila Jansruda i Aleksandra Aamodta Kilde. W 2019 roku podziękowano mu za współpracę. Powód? Zbyt autorytarne zachowanie. Chwilę później Christian Mitter został szefem kobiecej reprezentacji w swoim kraju. To właśnie poświęcenie tego trenera uczyniło Katharinę Liensberger mistrzynią świata.

Wiosną tego roku austriacka federacja postanowiła wszystko zmienić. W najbliższych dniach Christian Mitter zostanie trenerem grupy Pucharu Europy, aby trenować talenty jutra. W szczególności będzie współpracował z Alexandrem Steenem Olsenem, Halvorem Hilde Gunleiksrudem, Kasparem Kindemem i Markusem Nordgaardem Fosslandem.

Mathieu Faivre dołącza do Salomona

W czasach, gdy konkurencja jest zacięta, a poziom rywalizacji nigdy nie był wyższy, producentom nart zależy na pozyskiwaniu największych gwiazd. To czyni Mathieu Feivre’a idealnym członkiem alpejskiej drużyny Salomon. Urodzony na Riwierze Francuskiej alpejczyk jest jedną z kluczowych twarzy nowej generacji narciarzy slalomu giganta. W Pucharze Świata zadebiutował w 2010 roku. Na swoje pierwsze podium czekał do 2016 roku, a na MŚ w Cortinie w 2021 roku zdobył dwa złote medale w slalomie gigancie i slalomie równoległym.

– Jestem bardzo podekscytowany rozpoczęciem tego nowego projektu i dołączeniem do rodziny Salomon. Z pewnością praca z francuską marką i firmą jest ekscytująca i z pewnością odegrała dużą rolę w decyzji o przejściu na szczyt. Zaangażowanie w rozwój sprzętu, znajomość ludzi pracujących za kulisami, budowanie nart i umiejętność dostosowania ich do moich potrzeb to ogromny plus. Bliskość fabryki i relacje z ludźmi, którzy tam pracują, dają mi pewność, że to partnerstwo jest idealnym wyborem na nadchodzące lata – powiedział Francuz.

Zmiany u słoweńskiej mistrzyni

Na zmianę producenta nart zdecydowała się także Ilka Stuhec. Specjalistka od konkurencji szybkościowych rozstała się z firmą Stöckli, na której sprzęcie zdobyła dwa tytuły mistrzyni świata w zjeździe i od nowego sezonu startować będzie na nartach austriackiego producenta Kästle. – Z nartami Stöckli osiągałam najlepsze wyniki, więc zawsze będą dla mnie wyjątkowe. Dziękuję za wsparcie i życzę firmie wszystkiego najlepszego w przyszłości. Jednocześnie nie mogę się doczekać nowego rozdziału na nartach Kästle – wytłumaczyła Słowenka.

Szykuje się wielki transfer

Po 19 latach współpracy z Rossignolem Henrik Kristoffersen chce zmienić dostawcę nart. Norweg, który jest jednym z najlepszych narciarzy na świecie, przeszedł już testy w tym kierunku. 27-latek testował narty Nordica i Van Deer, markę niedawno uruchomioną przez Marcela Hirschera. Austriak chce przyciągnąć do swojego zespołu gwiazdę, aby przyspieszyć rozwój firmy.

Według Kronen Zeitung trwają obecnie poważne dyskusje między Team Kristoffersen i Van Deer. Porozumienie między obiema stronami byłoby ogromnym krokiem w przód dla austriackiej firmy.

Źródło: Informacja własna / ski-nordique.net / Kronen Zeitung / siol.net