Zamknij

Alpejska wiosna - Maj #3. Zrównoważony kalendarz PŚ 20201/2022, nowe kadry Włoch, USA i Austrii, operacja hiszpańskiej slalomistki

08:00, 16.05.2021 Marek Cielec
Skomentuj

Pojawiające się od jakiegoś czasu pogłoski dotyczące kalendarza Pucharu Świata na sezon 2021/2022 okazały się prawdziwe. Po niedawnym spotkaniu Komitetu Alpejskiego Międzynarodowej Federacji Narciarskiej zaprezentowano wstępne kalendarze na przyszły sezon, które zgodnie z zapowiedziami odznaczają się wyjątkową równowagą pomiędzy konkurencjami technicznymi i szybkościowymi. W minionym tygodniu poznaliśmy także nowe kadry narodowe Włoch, Austrii i Stanów Zjednoczonych. To tylko część świeżych nowinek ze świata narciarstwa alpejskiego, których szczegóły prezentujemy w niniejszym podsumowaniu. 

fot. Nicolas Garcia / CC BY NC SA

Zrównoważony kalendarz PŚ

Od kilku tygodni w eterze krążyły informacje o możliwym kształcie kalendarza alpejskiego Pucharu Świata na nadchodzącą zimę. Wiele mówiło się o tym, że FIS będzie chciał w końcu dać zawodnikom do dyspozycji równą liczbę konkurencji technicznych i szybkościowych, której brakowało w poprzednich latach. Niejednokrotnie wywoływało to kontrowersje, gdyż zawodnicy startujący głównie w konkurencjach szybkościowych mieli o wiele mniej szans na zdobycie cennych punktów dla walki o dużą Kryształową Kulę. Tym razem ma być zorganizowanych 18 wyścigów szybkościowych i 18 technicznych. Ponownie nie przewidziano w programie żadnej kombinacji alpejskiej, natomiast znalazło się miejsce dla dwóch slalomów równoległych. Pierwszy ma odbyć się w Lech/Zürs na początku sezonu, a drugi na koniec podczas finałów Courchével-Meribel. Do roli gospodarzy Pucharu Świata powrócą ośrodki narciarskie w Ameryce Północnej, gdzie w ubiegłym sezonie nie odbyły się zawody z powodu pandemii.

Kolejność startowa do zmiany?

Podczas spotkania Komitetu Alpejskiego dyskutowano również nowe pomysły na nową kolejność startową zawodników w wyścigach szybkościowych Pucharu Świata. Swoje propozycje przedstawiły cztery kraje. Celem zmian ma być uczynienie rywalizacji bardziej sprawiedliwą, a jednocześnie przyjazną dla stacji telewizyjnych transmitujących zawody. Na razie powołano grupę roboczą, która będzie pracować nad wypracowaniem konsensusu i wspólnego rozwiązania.

Alpejczycy z koronawirusowym rekordem

Międzynarodowa Federacja Narciarstwa zaprezentowała raport z przeprowadzonych testów na wirusa SARS-CoV-2. Spośród wszystkich dyscyplin znajdujących się pod egidą FIS, najwięcej testów przeprowadzono dla narciarstwa alpejskiego. Przez cały sezon wykonano 16528 testów, z czego 22 było pozytywnych, co daje 0,13% testów z wynikiem pozytywnym.

Michael Matt zdegradowany

Kadry narodowe na sezon 2021/2022 ogłosili już Austriacy. Małą niespodzianką jest brak w austriackiej kadrze narodowej mężczyzn Michela Matta. Znaleźli się w niej natomiast Stefan Brennsteiner, Manuel Feller, Max Franz, Vincent Kriechmayr, Matthias Mayer, Adrian Pertl, Marco Schwarz i Otmar Striedinger. Wśród kobiet powołanie do kadry narodowej dostały Ricarda Haaser, Cornelia Hütter, Katharina Liensberger, Chiara Mair, Nina Ortlieb, Christine Scheyer, Nicole Schmidhofer, Ramona Siebenhofer, Tamara Tippler, Katharina Truppe. "Tylko" w kadrze A trenować będą tacy zawodnicy jak Stephanie Brunner, Stephanie Venier, Mario Matt.

Dziewięcioro wybrańców USA

Najwyższy poziom jeśli chodzi o kadry Stanów Zjednoczonych Ameryki to kadry A, do których zakwalifkowano Breezy Johnson, Paulę Moltzan, Ninę O`Brien, Mikaelę Shiffrin, Bryce`a Benetta, Ryana Cochrana-Siegle`a, Tommy`ego Forda, Travisa Ganonga i Stevena Nymana.

Brignone idzie własną ścieżką

W Elicie kadry włoskiej na najbliższy sezon miejsce znalazły tylko trzy zawodniczki. Są to Sofia Goggia, Marta Bassino oraz Federica Brignone, która trenować będzie osobno z dedykowanym dla siebie programem. Na drugim poziomie włoskiej kadry, w grupie 1 znalazły się Elena Curtoni, Nadia Delago, Nicol Delago, Francesca Marsaglia, Roberta Melesi, Karoline Pichler i Laura Pirovano. W pryzpadku panów na miano narciarza elitarnego nie zasłużył nikt, natomoiast w grupie 1 techników trenować będą Giovani Borsotti, Luca De Aliprandini, Stefano Gross, Simon Maurberger, Manfred Moelgg, Giuliano Razzoli, Tommaso Sala, Riccardo Tonetti, Alex Vinatzer i Hannes Zingerle. Do grupy 1 szybkościowców powołano Emanuele Buziego, Mattię Casse, Christofa Innerhofera oraz Dominika Parisa.

Operacja hiszpańskiej mistrzyni

Problemy w okresie przygotowawczym do nowego sezonu przytrafiły się hiszpańskiej alpejsce Nurii Pau. Aktualna mistrzyni Hiszpanii w slalomie musiała poddać się operacji barku, która nieco zaburzy jej plany treningowe. Powodem kontuzji jest wypadek na treningu, którego skutkiem był także złamany nos. W poprzednim sezonie Pau pokazała się częściowo dobrze na Mistrzostwach Świata w Cortinie d`Ampezzo, gdzie zajmowała 24. miejsce w slalomie gigancie po pierwszym przejeździe. Niestety drugiego przejadu nie ukończyła. Nie ma na swoim koncie jeszcze żadnego punktu Pucharu Świata.

Czterech kandydatów na prezydenta

W czerwcu tego roku poznamy nowego prezydenta FIS. Na ten moment wiadomo kto będzie kandydował o zastąpienie na tym stanowisku Gianfranco Kaspera. Ochotę na objęcie funkcji preydenta Międzynarodowej Federacji Narciarskiej mają wytypowany przez szwecką federację Mats Arjes, przedstawiciel brytyjskiej federacji Johan Eliasch, Szwjcar Urs Lehmann oraz Belgijka Sarah Lewis. Wybór nowego prezydenta zostanie dokonany 4 czerwca.

Źródło: oesv.at, fisi.org, fis-ski.com, usskiandsnowboard.org

(Marek Cielec)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%