Alpejska wiosna – maj #3. Włosi i Francuzi odkrywają karty. Zmiany w polskim systemie szkolenia

Screen - Eurosport

To już kolejny tydzień po zakończeniu cyklu Pucharu Świata. Niektóre kadry dopiero ogłaszają swoje składy, a inni trenują już na lodowcach.  Francuzi i Włosi odkryli karty przed nowym sezonem 2023/2024. W Kanadzie alpejka oraz skoczkini narciarska zostały wybrane najlepszymi sportowcami roku. A w Polsce nadchodzą zmiany w systemie szkolenia.

Screen – Eurosport

Przemodelowanie systemu szkolenia

Do dużej zmiany dojdzie w polskim systemie szkolenia narciarzy alpejskich. Jan Winkiel – sekretarz generalny Polskiego Związku Narciarskiego – powiedział TVP Sport, iż odpowiedzialność za szkolenie juniorów przejąć mają szkoły mistrzostwa sportowego. Ponadto w nadchodzącym sezonie nasi alpejczycy będą pracować nad techniką, oraz odbywać trening mentalny, a presja na wynik ma być zdecydowanie mniejsza.

– Faktycznie jeżeli chodzi o sport juniorski, to jest to element przeniesienia akcentu na SMS-y. Analizujemy problemy i braki w wielu sytuacjach, w których moglibyśmy efektywniej wykorzystywać środki. Jakby nie patrzeć, zawsze wychodzi nam ten sport juniorski, w którym dokonywaliśmy za szybkiej selekcji. W wieku 18 lat kontuzja potrafi wyłączy z przyszłej kariery, a SMS-y mogą być komfortowym rozwiązaniem, w którym dajemy zawodnikowi finansowanie bez względu na jego poziom sportowy. Będziemy stawiać mniejszą presję na wynik sportowy, a skupimy się bardziej na poprawie techniki i przygotowaniu mentalnym do profesjonalnego uprawiania sportu – mówi Jan Winkiel.

– Wszyscy uczniowie SMS-ów staną się członkami kadr narodowych. Po prostu forma funkcjonowania Kadry Narodowej Juniorów będzie inaczej wyglądała – dodaje.

Włosi i Francuzi ogłosili składy

W opublikowanej przez Włoski Związek Narciarski kadrze na sezon 2023/2024 nie doszło do wielu zmian. Zarówno wśród zawodników jak i sztabu szkoleniowego różnice są jedynie kosmetyczne. Wśród kobiet w elitarnym składzie oprócz Marty Bassino, Federiki Brignone i Sofii Goggii pojawi się także  Elena Curtoni. W drużynie męskiej do treningu po kontuzji powróci Dominik Paris. Pełne składy można znaleźć pod tym adresem.

We Francji za to doszło do małej rewolucji w narciarstwie alpejskim mężczyzn. Głównym trenerem kadry został Frederic Perrin. Wśród zawodników doszło do dużego odmłodzenia kadry. Wśród nowych nazwisk możemy zobaczyć Stevena Amiez, Léo Anguenot, Hugo Desgrippes, Paco Rassat i Florian Loriot w dyscyplinach technicznych oraz Nils Alphand z konkurencji szybkościowych. Zmian za to nie ma w kadrze kobiet. Drużyna pań została jedynie odmłodzona po zakończeniu kariery przez Tessy Worley, Nastasii Noens i Coralie Frasse-Sombet. Dla zainteresowanych pełnymi kadrami – męską można znaleźć tu, zaś kobiecą – w tym miejscu.

Alpejka sportowcem zimy w Kanadzie

W Kanadzie przyznano nagrodę John Semmelink Memorial Award dla najlepszego sportowca zimy. W tym roku statuetka trafiła ex aequo dla Alexandrii Loititt i Laurence St-Germain. To właśnie kanadyjska zawodniczka, była rewelacją mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim w Courchevel. Laurence St-Germain we Francji sensacyjnie została mistrzynią świata w slalomie. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

Koniec kariery

Ramona Siebenhofer ogłosiła zakończenie kariery. Austriacka alpejka zmagała się przez długi czas z kontuzją pleców. W wywiadzie dla gazety Bild 31- latka wytłumaczyła powody podjętej decyzji.

Moje ciało nie jest już gotowe do podjęcia ostrego ryzyka. Polegam na przeczuciu i sercu. Nie jestem już skłonna podporządkować całego życia narciarstwu – mówi Siebenhofer.

Świetne wieści z Norwegii i Szwajcarii

Podczas przerwy sezonowej zawodnicy i zawodniczki mają czas na odpoczynek i regenerację. Część sportowców wykorzystuje też ten okres do komunikacji z kibicami. Dobrymi informacjami w mediach społecznościowych podzieliły się Priska Nufer oraz Nina Haver Loseth. Norweżka poinformowała, na Instagramie, że zostanie matką. Na opublikowanym zdjęciu widać jak alpejka trzyma rękę na swoim brzuchu. Według hasztaga który umieściła, sportsmenka jest w 23 tygodniu ciąży. Równie dobra informacja napłynęła ze Szwajcarii. Priska Nufer poślubi swojego wieloletniego partnera. 31- latka również poinformowała o tym swoich fanów na Instagramie.

Idziemy razem przez życie od 12 lat. Przeżyliśmy razem tyle pięknych chwil, a także pokonywaliśmy trudne przeszkody – emocjonalnie napisała narciarka.

Źródło: fis-ski.com, nordicmag.info, sport.de, ffs.fr, fisi.org, TVP Sport