Alpejska wiosna: Maj #2 – Szkolenie Polaków na koszt własny, Amerykanie i Włosi powołani do kadr

fot. PZN

fot. PZN

Od nieoczekiwanego zakończenia sezonu wkrótce miną już dwa miesiące. Dzisiaj coraz więcej federacji narciarskich publikuje składy kadr szkoleniowych na kolejny. W minionym tygodniu poznaliśmy m.in. ekipę Stanów Zjednoczonych oraz Włoch. W Polsce wiceprezes PZN Marcin Blauth wytłumaczył, co znaczy zapis “szkolenie w całości na koszt własny, warunkiem podpisanie kontraktu zawodniczego”. Co jeszcze działo się w minionym tygodniu?

Przed tygodniem Polski Związek Narciarski opublikował składy kadr na sezon 2020/2021. Pierwszy raz od jakiegoś czasu zdecydowano się powołać grupę seniorów. Pojawił się jednak pewien “haczyk”. Przy trzyosobowej kadrze pojawił się zapis: “szkolenie w całości na koszt własny, warunkiem podpisanie kontraktu zawodniczego”. Kwestię wytłumaczył w rozmowie z TVP Sport wiceprezes PZN Marcin Blauth. – Chcemy dać sygnał, że nie zapominamy o seniorach, ale jednocześnie przeznaczamy znaczne finansowanie na inne grupy – tłumaczył Blauth. – – Z żadnym z zawodników jeszcze nie rozmawialiśmy. Na razie to są powołania, będziemy wystosowywali do zawodników zapytania, czy zgadzają się na te powołania, czy podpisują kontrakty i wtedy będziemy zastanawiali się, jak konkretnie będziemy rozwiązywali problem kadry seniorskiej – dodał. Całość znajdziecie tutaj.

Pozostając na krajowym podwórku, niesztampowego wywiadu udzieliła nam kadrowiczka Zuzanna Czapska. Skorzystaliśmy z dóbr, jakie daje nam Instagram. Pytania naszej zawodniczce mogli zadawać nie tylko nasi dziennikarze, ale również śledzący na portalu społecznościowym czytelnicy. Zuzia zdradziła m.in. jakie cele ma na kolejny sezon. – W przyszłym sezonie chciałabym zdobyć punkty Pucharu Europy. Na tym właśnie się skupiam – przyznała jedyna Polka, która wystartowała minionej zimy w Pucharze Świata. Zapis rozmowy znajdziecie na naszym profilu tutaj.

Ważne wzmocnienie dla niemieckiej kadry, ale przede wszystkim Viktorii Rebensburg. Dwukrotna medalistka olimpijska chce poprawić się w konkurencjach szybkościowych. Pomóc jej powinien szkoleniowiec w Południowego Tyrolu – Christoph Kienzl. Minionej zimy Niemka pierwszy raz w karierze wygrała zjazd. Potem nabawiła się kontuzji, ale nadal chce się rozwijać. Kienzl dotychczas prasował w Niemiecki Związku Narciarskim jako człowiek odpowiedzialny za technologię. Kienzl zapewni również pomoc innym kobietom w zespole szybkościowców DSV. W ten sposób Michaela Wenig i Kira Weidle mogą również skorzystać na jego osobie.

Dwukrotna mistrzyni olimpijska Mikaela Shiffrin oraz zwycięzca PŚ w Beaver Creek poprzedniej zimy Tommy Ford, stanęli na czele amerykańskich kadr przez kolejnym sezonem. W grupie A kobiet znalazły się jeszcze dwie zawodniczki: Breezy Johnson oraz Laurenne Ross. Wśród pierwszej ekipy męskiej znaleźli się: Bryce Bennett, Ryan Cochran-Siegle, Travis Ganong, Ted Ligety oraz Steven Nyman. Wszystkie kadry szkoleniowiec znajdziecie tutaj.

Swoje grupy szkoleniowe powołali także Włosi. Chociaż kraj ten został bardzo dotkliwie dotknięty przez koronawirusa, związek narciarski postara się stworzyć zawodnikom jak najlepsze warunki do przygotowań. Do kadry elitarnej powołane zostały: Sofia Goggia, Frederica Brignone oraz Marta Bassino. W męskim odpowiedniku tej grupy znalazło się dwóch zawodników. To Dominik Paris oraz Christof Innerhofer. Więcej szczegółów na stronie FIS. Włosi mogą już trenować na świeżym powietrzu, a w czerwcu ruszą na Stelvio.

Swoje szerokie kadry powołali także Austriacy. Wszystkie nazwiska znajdujące się w grupach szkoleniowych możecie znaleźć tutaj. Warto wspomnieć, że przygotowania w tym kraju ruszyły stosunkowo szybko. Poprzedzone były jednak testami na koronawirusa.

Źródło: Skiweltcup / TVP Sport / Informacja własna / FIS

Mateusz Król
Obserwuj