Alpejska wiosna - maj #2. Poznaliśmy kolejne kadry, a w Szwajcarii nagrodzono najlepszych

17:22, 14.05.2023 Piotr Wojtaszczyk Aktualizacja: 16:01, 18.05.2023

Minął kolejny tydzień bez Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Mimo braku zawodów, nie możemy narzekać na nudę. USA, Niemcy i Szwecja ogłosiły swoje kadry na przyszły sezon, w Szwajcarii nagrodzono najlepszych zawodników, a jeden z Finów zakończył karierę. Więcej informacji znajdziecie w poniższym podsumowaniu.

Smutne wieści z Hiszpanii

W wieku 54 lat zmarł Lluís Breitfuss - dusza sportów zimowych w Hiszpanii. Był kluczową postacią w rozwoju sportów zimowych w całym kraju, ze szczególnym uwzględnieniem 6 ośrodków narciarskich Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya, gdzie był odpowiedzialny m. in. za organizację zawodów Pucharu Świata. Był również dyrektorem sportowym Spainsnow, a także dyrektorem sportowym FCEH (Katalońskiej Federacji Sportowej).

Fin kończy karierę

Samu Torsti ogłosił za pomocą swoich mediów społecznościowych. Fin stwierdził, że: "Kiedy wszystko jest już zrobione i powiedziane, czas się odsunąć. Moja alpejska podróż dobiegła końca, a moja kariera właśnie się kończy". 31-latek ma na swoim koncie starty na trzech edycjach igrzysk olimpijskich. W Pjongczangu udało mu się zająć 17. miejsce w gigancie.

Jego największym osiągnięciem jest 12. pozycja w gigancie równoległym na mistrzostwach świata w 2021 roku. W 2015 roku zajął 26. miejsce w klasyfikacji giganta Pucharu Świata.

Kadry Szwecji na nowy sezon

Trener Szwedów - Lars Melin - odsłonił karty przed zbliżającym się okresem przygotowawczym. Szwedzi i Szwedki zostali podzieleni na dwie grupy treningowe, a każda z grup jeszcze na dwie specjalne kategorie. Tak więc u pań w najwyższej grupie znalazły się m. in. Sara Hector, Estelle Alphand i Lisa Nyberg, a u panów jedynie: Kristoffer Jakobsen i Felix Monsen.

- Grupy treningowe na następny sezon będą rywalizować zarówno na poziomie Pucharu Świata, jak i Pucharu Europy. Wielu młodszych zawodników jest na drodze do światowej klasy wyników. Wkraczamy teraz w sezon, w którym nie ma mistrzostw, co więcej możliwości treningu, zarówno fizycznego, jak i technicznego - mówi trener szwedzkiej kadry - Lars Melin

Nowe rozdanie w USA i Niemczech

U.S. Ski & Snowboard ogłosiło 55 zawodników powołanych do kadry narodowej na sezon 2023/24. Na liście nominacji znajdują się takie gwiazdy Pucharu Świata jak: Mikaela Shiffrin, Paula Moltzan oraz Ryan Cochran-Siegle. Nową twarzą w kadrze A jest Isabella Wright, która w poprzednim sezonie zajęła miejsce w pierwszej dwudziestce w klasyfikacji zjazdu. Do kadry A po świetnym sezonie wraca także Jared Goldberg.

Niemieckie kadry na przyszły sezon zostały sfinalizowane i w ostatnich dniach oficjalnie podane przez federację. W grupie Pucharu Świata kobiet znalazły się m. in.: Lena Dürr, Kira Weidle, Fabiana Dorigo, Andrea Filser i Jessica Hilzinge. U panów w kadrze znajdziemy m. in.: Romeda Baumanna, Sebastiana Holzmanna, Andreasa Sandera i Alexandra Schmida.

Sportowcy roku w Szwajcarii

W Szwajcarii zostały przyznane nagrody dla najlepszych alpejczyków i alpejek minionego roku. Zawodnicy byli nominowani w sześciu kategoriach: sportsmenka roku, sportowiec roku, ulubieniec fanów, najlepszy debiutant, trener roku oraz nagroda social media.

Dwie statuetki zdobył Marco Odermatt. Szwajcar wygrał w kategorii sportowiec roku oraz został ulubieńcem fanów. Wśród pań wyróżniono Jasmine Flury, a najlepszym debiutantem okrzyknięto Alexisa Monneya. Nagroda dla trenera roku powędrowała do Helmuta Kruga, a w kategorii social media zwyciężyła Ramona Zenhausern.

Źródło: FIS / skidor.com / Instagram