Alpejska wiosna – Maj #2. Polskie kadry powołane, kontuzja Kristoffersena i powrót pechowca z Kitz

fot. PZN

To już kolejny tydzień bliżej do sezonu zimowego. Chociaż do października zostało pięć miesięcy, to w świecie narciarstwa alpejskiego sporo się dzieje. Dlatego właśnie przygotowaliśmy dla was kolejną dawkę najważniejszych wieści z minionego tygodnia.

fot. PZN

PZN powołał kadry

A w tę niedzielę podsumowanie zaczynamy od najważniejszych wieści z Polski. Polski Związek Narciarski opublikował kadry we wszystkich dyscyplinach na sezon olimpijski 2021/2022. W narciarstwie alpejskim doszło do zmian, które dotyczą głównie grupy kobiet. Seniorska kadra mężczyzn wciąż pozostaje bez finansowania. Maryna Gąsienica-Daniel jest jedyną zawodniczką powołaną do kadry A kobiet w narciarstwie alpejskim. Zawodniczka, która zachwyciła minionej zimy cały świat, będzie przygotowywała się wciąż pod okiem Marcina Orłowskiego. Jego asystentem pozostaje Przemysław Buczyński. Gąsienica-Daniel będzie jednak miała nowego serwismena. Dotychczasowego – Sagastume Pinedo Germana – zastąpi Claudio Iagher. Więcej znajdziecie tutaj.

Vlhova znów śladami Tiny Maze

Słowaczka Petra Vlhova po zdobyciu pierwszej w karierze dużej Kryształowej Kuli za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2020/2021 pożegnała się po niemałych kontrowersjach z włoskim trenerem Livio Magonim, który doprowadził ją do największych sukcesów. Nie jest jeszcze pewna przyszłość trenera Magoniego, natomiast poznaliśmy właśnie nowego szkoleniowca słowackiej alpejki. To Mauro Pini, o którym mówiło się już od kilku tygodni. A więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Kontuzja Kristoffersena

Henrik Kristoffersen nie rozpoczął zbyt dobrze przygotowań do sezonu olimpijskiego. Norweski alpejczyk doznał kontuzji podczas treningu na motocyklu crossowym. Przewidywana przerwa w treningach dla Norwega to od 4 do 6 tygodni. Więcej można przeczytać tutaj.

Dobre wieści ze sztabu USA

W trakcie sezonu informowaliśmy was – niestety – o kilku kontuzjach, które były następstwem groźnych upadków w trakcie zawodów. Jeden z takich “spektakularnych” upadków zaliczył Ryan Cochran-Siegle. A było to podczas legendarnego zjazdu w Kitzbühel. Amerykanin tuż przed końcem swojego przejazdu wypadł z trasy i z impetem uderzył w siarki. W efekcie do końca sezonu już nie startował. Teraz nadchodzą wreszcie dobre wieści. Zwycięzca supergiganta w Bormio wrócił na narty. Teraz do sezonu olimpijskiego przygotowuję się na śniegu w Mammoth Mountain.

Wielka Brytania podała składy kadr

Brytyjczycy mają nadzieję, że nadchodzącej zimy poczynią kolejny krok w kierunku rozwoju narciarzy alpejskich, który reprezentują ich kraj. Na pewno spore nadzieje daje Dave Ryding, który w ostatnim sezonie stanął na podium PŚ trzeci raz w karierze.

– To będzie kluczowy sezon dla brytyjskich sportowców alpejskich i cieszę się, że możemy powołać tak silną drużynę, która będzie reprezentować naród. Miniony rok był dla każdego w naszym sporcie niezwykle wymagającym rokiem, ale w obliczu trudnych okoliczności brytyjscy alpejczycy pokazali światu, że potrafią zaistnieć w najważniejszych zawodach. Gratulacje dla wszystkich naszych sportowców z powodu ich wyboru, a szczególnie dla siedmiu młodych narciarzy, którzy pojawili się w kadrze po raz pierwszy – powiedział Paul Trayner, dyrektor GB Snowsport Alpine.

DRUŻYNA PUCHARU ŚWIATA

Kobiety:  Charlie Guest, Alex Tilley

Mężczyźni:  Billy Major, Charlie Raposo, Dave Ryding, Laurie Taylor

Drużyna Pucharu Europy

Kobiety:  Reece Bell

Mężczyźni:  Jack Gower, Leo Karavasili, Rob Poth, Roy Steudle, Max Vaughton, Owen Vinter, Zak Vinter.

Małe zmiany w Szwajcarii

Szwajcarski ZwiązeK Narciarski powiększył swoją drużynę alpejską o pięcioro członków przed sezonem olimpijskim. Szef tej dyscypliny Walter Reusser wraz z trenerami głównymi Thomasem Staufferem (mężczyźni), Beatem Tschuorem (kobiety) i Hansem Flatscherem (młodzież) dokonali selekcji składu na sezon 2021-22. Ich reprezentacja narodowa na najwyższym poziomie składa się z 19 zawodników.

Związek powitał w reprezentacji trzy nowe twarze. To znani już wcześniej Priska Nufer i Justin Murisier, którzy dołączyli do kadry A oraz wschodząca gwiazda Sandro Simonet w kadrze B. Tymczasem Niels Hintermann, Joana Hählen i Melanie Meillard nie należą już do kadry narodowej. Zostali zdegradowani do kadry A.

Niewielkie zmiany dotknęły także sztab Marco Odermatta i Loica Meillarda. Do ekipy odpowiedzialnej za przygotowanie do konkurencji szybkościowych dołączył nowy asystent trenera – Renzo Valsecchi. Zmienił się także trener, który prowadzi kobieca reprezentację slalomową w Pucharze Europy. Silvan Stadler przekazał swoją elitarną grupę Christophowi Kienzle, a sam awansował i weźmie pod swoje skrzydła specjalistki od konkurencji technicznych w Pucharze Świata (m.in. Wendy Holdener i Michelle Gisin).

Pełne powołania:     Kobiety    |    Mężczyźni

 

Źródło: Skiracing.com / FIS

Mateusz Król
Obserwuj