Alpejska wiosna – Maj #1. Zmiany w sztabie Kristoffersena. Kolejne pożegnania, przyszłość narciarstwa i kadry Norwegów 2021/22

Mamy początek maja, a alpejski świat wciąż nie zwalnia. Obecny tydzień obfitował w wiele ciekawostek. Henrik Kristoffersen rozpoczął współpracę z nowym trenerem. Kolejni zawodnicy postanowili zakończyć karierę. Włodarze zapowiadają zmiany w kalendarzu Pucharu Świata, natomiast Norwegowie ujawnili kadry i program szkolenia na przyszły sezon.

fot. Rosmarie Knutti © / rk-photography.ch

Nowy trener Henrika Kristoffersena

Ubiegły sezon był dla Henrika Kristoffersena walką o przetrwanie. Na podium plasował się trzykrotnie i zdobył jedynie brązowy medal w slalomie podczas czempionatu globu w Cortinie. Młody Norweg z pewnością liczył na więcej. Szans na powrót do formy upatruje w zmianie trenera. Jörg Roten, bo tak nazywa się szkoleniowiec o którym mowa, to uznana postać w świecie narciarstwa. W swojej karierze opiekował się już Carlo Janką. Ostatnio należał do sztabu trenerskiego kadry Szwajcarii w konkurencjach technicznych.

Zmiany w kalendarzu Pucharu Świata

Michel Vion, prezes francuskiej federacji narciarskiej poddaje w wątpliwość umieszczenie zawodów giganta równoległego oraz kombinacji alpejskiej w kalendarzu Pucharu Świata na sezon 2021/22. Jak dodaje członek rady FIS, możliwe jest także rozegranie paralela w Lech/ Zeurs tak jak to było w minionym roku. FIS chciałoby w ciągu kilku lat ocenić popularność tych dyscyplin. Coraz więcej mówi się jednak o powrocie do czterech podstawowych filarów narciarstwa alpejskiego. Ostateczną decyzję poznamy najpewniej pod koniec maja.

Czas kolejnych pożegnań

Wiosna to także okres, kiedy część alpejczyków postanawia odpuścić ściganie na światowych stokach. Do wcześniej zadeklarowanych zawodników dołączyła niespełniona nadzieja szwajcarskiego narciarstwa Rahel Kopp, o której pisaliśmy tutaj. Narty na kołek odwiesił również Jonathan Nordbotten. 31-latek o swojej decyzji poinformował we wtorek, za pośrednictwem portali społecznościowych. Norweg od dziecka przejawiał zdolności do zawodowego uprawiania sportu. Grał w piłkę nożną, hokeja oraz golfa. Zdecydował się jednak poświecić narciarstwu alpejskiemu, a w wieku 15 lat został członkiem norweskiej kadry narodowej. Jako 20-latek zdobył mistrzostwo kraju w slalomie. Ukończył University of Vermont, gdzie z powodzeniem rywalizował w zawodach uczelnianych. Przez ostatnie 10 lat startował w Pucharze Świata i stanowił mocny punkt Norwegów w konkurencjach technicznych. Na przestrzeni całej kariery 13 razy meldował się w najlepszej „10” i zdobył brązowy medal w Team Event podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu (2018).

Kadra Norwegii i ich nowy projekt treningowy

Do listy reprezentacji, które już opublikowały kadry na sezon 2021/22 dołączyła Norwegia. Skandynawowie wrócą podwójnie zmotywowani. Seria kontuzji znacząco uszczupliła zespół w tym roku. Kadrę na przyszły podzielono na 3 części, a w sumie składać się ona będzie z 31 zawodników: 17 mężczyzn, 12 kobiet i 2 parasportowców. Opracowano również projekt mający wspomagać rozwój konkurencji szybkościowych w kraju. Ma on potrwać od jesieni 2021 do 2025 roku. Celem jest wytrenowanie zawodników jak i podniesienie kwalifikacji szkoleniowców.

Kadra A, kobiety
Ragnhild Mowinckel,
Kristin Lysdahl,
Kajsa Vickhoff Lie

Kadra B, kobiety
Mina Fürst Holtmann,
Thea Stjernesund,
Maria Tviberg,
Kristina Riis-Johannessen,
Kaja Norbye,
Marte Monsen

Kadra C, kobiety
Andrine Mårstøl,
Tuva Norbye,
Mariell Kufaas

Kadra A, mężczyźni
Leif Kristian Nestvold Haugen,
Kjetil Jansrud,
Henrik Kristoffersen,
Aleksander Aamodt Kilde,
Adrian Smiseth Sejersted,
Lucas Braathen

Kadra B, mężczyźni
Henrik Røa,
Rasmus Windingstad,
Timon Haugan,
Fabian Wilkens Solheim,
Atle Lie Mcgrath

Kadra C, mężczyźni
Alexander Steen Olsen,
Halvor Hilde Gunleiksrud,
Kaspar Kindem,
Oscar Zimmer,
Andreas Sønsterud Amdahl

Źródło: informacja własna/skiforbundet.no/skiracing.com/krone.at/neveitalia.it