Alpejska wiosna – kwiecień #3. Koniec epoki Kosteliciów, składy kadr Szwajcarów i Chorwatów

Ante Kostelic przez 23 lata prowadził chorwackich alpejczyków do wielu sukcesów, lecz do igrzysk w Pekinie Filip Zubcic wraz z kolegami z reprezentacji będzie przygotowywać się pod okiem innego trenera. W trzecim tygodnię kwietnia odbyły się również mistrzostwa krajowe w dwóch państwach położonych na północy Europy. Szwajcarzy i Chorwaci jako pierwsi ogłosili kadry na sezon 2021/2022.

Źródło: croatia.hr

Koniec epoki Kosteliciów w chorwackim narciarstwie

10 medali olimpijskich, 12 Kryształowych Kul, 56 zwycięstw w zawodach Pucharu Świata to dorobek reprezentantów Chorwacji pod wodzą Ante Kostelica. 83- letni trener miał możliwość trenowania swoich dzieci – Janicy i Ivicy, choć sam zawodowo uprawiał piłkę ręczną, najpierw jako zawodnik w latach 60 XX-wieku, później przez blisko 20 lat trenując kluby z Jugosławii i Niemiec.

Kadry Chorwatów i Szwajcarów

Chorwacki Związek Narciarski ogłosił również składy kadr na najbliższy sezon. Filip Zubcic, Matej Vidovic, Istok Rodes, Elisa Kolega oraz Leona Popovic i Zrinka Ljutic znaleźli się w kadrze narodowej. Powołano również kadrę B mężczyzn, w której będą Samuel Kolega i Tvrtko Ljutić.

Swiss-ski.ch poinformował, że w nadchodzącym sezonie szwajcarska kadra narodowa będzie liczyć 19 zawodników. Priska Nufer, Justin Murisier oraz Sandro Simonet zostali dołączeni do tego grona. W sumie 101 alpejczyków i alpejek znajdzie się w programie szkolenia prowadzonym przez krajową federacje.

Krajowe mistrzostwa na północy Europy 

Jak już informowaliśmy w Oppdal walczono o medale Mistrzostw Norwegii. W ten weekend rywalizowano jednak w Aal, gdzie Marte Monsen i Markus Nordgard Fossland zwyciężyli w super gigantach. W Finlandii rywalizowano także w mistrzostwach krajowych Luksemburgu i Belgii, lecz przedstawicieli organizatorów nie odegrali w nich znaczących ról.

Alexis Pinturault krytykuje FIS

Zdobywca dużej Kryształowej Kuli uważa, że narciarstwo alpejskie potrzebuje innowacji. Francuz zauważa również, że duży problem dla wszechstronnych zawodników stanowi bardzo rozbudowany kalendarz Pucharu Świata.

Źródło: informacja własna/ swiss-ski.ch/ sport.hrt.hr