Alpejska wiosna – kwiecień #1. Braathen opuści Norwegię, nowy trener Pinturaulta, wpływowa Shiffrin, pożegnania i niespodziewany powrót

fot. Andrea Miola ©

fot. Andrea Miola ©

Choć sezon narciarski wciąż się nie zakończył i w wielu krajach, przede wszystkim na północy, odbywają się zawody alpejskie, to niewątpliwie w powietrzu czuć już wiosnę. To idealny moment, aby rozpocząć nasz coroczny cykl prezentujący wieści ze świata narciarstwa alpejskiego – alpejską wiosnę. 

Ważne zmiany w kalendarzu PŚ

Puchar Świata 2022/2023 zakończył się wprawdzie niedawno, ale już teraz można myśleć o kolejnym sezonie i o tym jak będzie on wyglądał. Pojawiły się wstępne ustalenia co do kalendarzu Pucharu Świata, który znów ma rozpocząć się w Soelden. Tym razem postanowiono jednak nie ryzykować ze zbyt wczesnym startem i inaugurację wyznaczono na ostatni weekend października. Nowością ma być kombinacja drużynowa, w która ma być wdrożona do programu z myślą o Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 2026 roku. Ponadto finały Pucharu Świata w Saalbach mają zostać wydłużone do dwóch tygodni. 

Nowy człowiek w sztabie Pinturaulta

Po słodko-gorzkim sezonie Alexis Pinturault dokonał zmian w swoim sztabie szkoleniowym. Francuz, który zapowiedział, że będzie chciał bardziej skupić się na konkurencjach szybkościowych, zatrudnił nowego trenera. Do drużyny Pinturaulta dołączył Austriak Martin Sprenger, którego zadaniem będzie sprawić, aby Francuz był jeszcze lepszy w konkurencjach szybkościowych. – To oferta, której po prostu nie można odrzucić — powiedział Sprenger cytowany przez krone.at

Rozstania i powroty

Całkiem niedawno informowaliśmy o licznych decyzjach dotyczących końca kariery, które pojawiły się zarówno w trakcie sezonu jak i tuż po jego zakończeniu. Był to oczywiście tylko początek fali, która w okresie wakacyjnym odsłania coraz więcej. W ostatnim czasie o przejściu na zawodniczą emeryturę poinformowały m.in. Marlene Schmotz, Tina Robnik oraz Alexandra Tilley. Karierę zakończył także Julian Rauchfuss. Obok wielu pożegnań być może zobaczymy także jeden spektakularny powrót. Słoweński portal Sportklub donosi bowiem o możliwym wznowieniu kariery przez Metę Hrovat, która jesienią poprzedniego roku zdecydowała się na rozpoczęcie nowej przygody poza narciarstwem. 

Braathen chce opuścić Norwegię

Najlepszy slalomista Pucharu Świata 2022/2023, Lucaas Braathen, na poważnie rozważa wyprowadzkę z Norwegii. W grę nie wchodzi jednak jazda pod innymi barwami, a stoi za tym jedynie pragmatyczne podejście. W związku z tym, że większość zawodów odbywa się w Europie środkowej, Braathen wolałby  zamieszkać bliżej miejsc, gdzie rywalizują najlepsi alpejczycy świata. Nie wiadomo jeszcze czy przeprowadzka nastąpi już w tym roku czy w następnym, ani w jakim miejscu osiedli się norweski zawodnik. 

Shiffrin wśród najbardziej wpływowych

O tym jak duży wpływ na ludzi ma sport nie trzeba raczej przekonywać fanów narciarstwa alpejskiego. Nie powinno więc być także wielkim zaskoczeniem, że wśród 100 najbardziej wpływowych osób, według amerykańskiego magazynu Time, znalazła się jedna z największych aktualnie postaci sportu, Mikaela Shiffrin. Warto dodać również, że na tą samą listę trafiła także polska tenisistka, Iga Świątek, której fanką jest także Shiffrin. 

Źródło: krone.at, time.com, instagram.com, skiweltcup.tv