Alpejska wiosna – Czerwiec#2. Kadra Kanady, życiowa szansa Habdasa, wojskowy trening Norwegów

W czerwcu ciężko o jakiekolwiek zawody w narciarstwie alpejskim, ale nie znaczy to oczywiście, iż w świecie narciarstwa alpejskiego nic się nie dzieje. Tradycyjnie zapraszamy naszych czytelników, którzy interesują się tą przepiękną dyscypliną sportu, by z nami prześledzili co ciekawego wydarzyło się w zeszłym tygodniu.

Szansa Habdasa

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o przygotowaniach młodego Piotra Habdasa do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. 23-latek miał od lat kontakty ze słoweńskimi szkoleniowcami i dzięki nim będzie trenował z zawodnikami tejgosłowiańsko-alpejskiego kraju, który należy do światowych potęg narciarskich. Celem jest oczywiście jak najlepszy rezultat osiągnięty na przyszłorocznych Igrzyskach.

Kadra Kanady

Kanadyjczycy dołączyli do nacji, które ogłosiły swoje kadry narodowe. Kadrą męską będzie opiekował się Mark Tilston, zaś żeńską – Manuel Gamper. W kadrach znajdą się: Ali Nullmeyer, Amelia Smart, Asher Jordan, Britt Richardson, Broderick Thompson, Brodie Seger, Cameron Alexander, Cassidy Gray, Erik Read, Erin Mielzynski, James Crawford, Jeffrey Read, Kyle Alexander, Laurence St-Germain, Liam Wallace, Marie-Michèle Gagnon, Riley Seger, Roni Remme, Sam Mulligan, Trevor Philp oraz Valerie Grenier. Więcej informacji tutaj.

Trening z rangersami

Moda na nietypowe treningi trwa. Norwescy alpejczycy startujący w Pucharze Świata i Pucharze Europy trenowali z norweskim Coastal Rangers Commando – czyli strażą przybrzeżną. W programie m. in. codzienna kąpiel w Oceanie Arktycznym. Zarówno rangersi, jak i narciarze są zadowoleni z efektów. – Walczyliśmy, płakaliśmy, potem jeszcze trochę walczyliśmy – podsumował te dni Kjetil Jansrud. – To był bez wątpienia najtrudniejszy, ale i najfajniejszy trening w historii – dodał Lucas Braathen. Więcej w tym miejscu.

W Austrii zawodnik, w Liechtensteinie trener

Austria to kraj, który jest hegemonem w narciarstwie alpejskim. To stwierdzenie tak oczywiste, jak Kevin na święta Bożego Narodzenia. Ma to swoje plusy – jeśli jest się w absolutnej czołówce. Gorzej, jeśli należy się do drugiego garnituru drużyny. W takiej sytuacji trzeba sobie radzić w inny sposób. Niektórzy – jak Romed Baumann – zmieniają drużynę narodową i odnoszą dla niej sukcesy. Inni – jak Daniel Meier – szukają funduszy gdzie indziej. 28-letni gigancista, który świetnie radzi sobie w Pucharze Europy, nieźle w krajowych zawodach, ale… do czołówki trochę mu brakuje obok własnych treningów pracuje też jako… trener w federacji narciarskiej Liechtensteinu. Więcej o jego perypetiach w tym miejscu.

Kronika towarzyska

Na koniec jak zwykle zajmiemy się plotkami z życia osobistego narciarzy. Przede wszystkim pogratulować trzeba Thomasowi Dressenowi, który poślubił swoją wieloletnią partnerkę Birgit. Za to najgorętsza para narciarstwa alpejskiego, czyli Mikaela Shiffrin i Aleksander Aamodt Kilde cieszą się swoim towarzystwem i równocześnie trenują na Hawajach, a konkretnie w Maui.

źródła: fis-ski.com, krone.at, sport.de