Alpejska wiosna – Czerwiec#1. Nowy prezydent FIS, wielki powrót, niespodziewane zakończenie kariery i przygotowania francuskiej kadry kobiet

fot. Andrea Miola ©

Rozpoczynamy kolejny miesiąc bez zawodów Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Nie oznacza to jednak, że zawodnicy odpoczywają i wylegują się na plaży. W naszym cotygodniowym podsumowaniu: o nowym prezydencie FIS, wielkich powrotach, niespodziewanym zakończeniu kariery, zaskakujących przygotowaniach francuskiej kadry, a także wielu innych ciekawostkach.

fot. Andrea Miola ©

Johan Eliasch nowym prezydentem FIS

Podczas 52. Kongresu FIS Johan Eliasch został wybrany nowym prezydentem FIS. Szwed, który do tej pory pełnił funkcję dyrektora generalnego marki Head, zdobył 65/119 głosów. Kandydaturę zwycięzcy poparły takie gwiazdy jak Lindsey Vonn oraz Axel Lund Svindal. Oboje w przeszłości używali sprzętu produkowanego przez Head. Eliasch zapewnił, że ustąpi z obejmowanego dotąd stanowiska, nie wiadomo jednak co zamierza zrobić z udziałami w firmie.

Nicole Schmidhofer znów w pełni sił

Wielka gwiazda austriackiego narciarstwa alpejskiego w konkurencjach szybkościowych, Nicole Schmidhofer, wróciła do pełni sprawności po urazie jakiego nabawiła się w wyniku upadku podczas zjazdu rozgrywanego w ramach Pucharu Świata w Val-d’Isère pod koniec ubiegłego roku. Austriaczka doznała wtedy zerwania więzadeł krzyżowych i pobocznych w lewym kolanie. W ostatnich dniach coraz częściej pokazuje swoją radość w mediach społecznościowych.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez nici schmidhofer (@nicischmidhofer)

Niespodziewany mistrz Austrii zakończył karierę

Niespodziewany mistrz Austrii zakończył karierę. Magnus Walch, austriacki gigancista poinformował w piątek o zakończeniu kariery sportowej. Jego decyzja jest niezwykle zaskakująca, ponieważ zaledwie dwa miesiące temu odniósł swój największy sukces zostając mistrzem Austrii w slalomie gigancie. W pokonanym polu zostawił m.in. Stefana Brennsteinera. W zawodach Pucharu Świata Magnus zdobył w sumie 22 punkty.

Zaskakujące przygotowania francuskiej kadry kobiet

29 maja otworzono lodowiec Les Deux Alpes. Już tego dnia na trasie pojawiła się chociażby Clara Direz, która od września 2020 roku zmagała się z konsekwencjami zatoru płucnego. W zeszłym tygodniu odbył się także nadzwyczajny trening przygotowania fizycznego. Wzięła w nim udział m.in. Tessa Worley. Oprócz podstawowych ćwiczeń, alpejki uczestniczyły we wspinaczce, a także spróbowały swoich sił w biathlonie pod okiem Martina Fourcade. Czy rady tak wielkiego mistrza zaprocentują zimą? To okaże się dopiero jesienią.

Ava Jemison i Ben Ritchie z nagrodą Golden Ski Award

Nagroda Golden Ski Award jest przyznawana co roku przez New England Ski Museum, najbardziej obiecującym zawodnikom we wschodnich Stanach Zjednoczonych. Ava Jemison zdobyła nominacje do programu rozwojowego US Ski Team. Zdobyła kilka miejsc na podium podczas juniorskich zawodów rozgrywanych w Europie. Ponadto świetnie poradziła sobie w mistrzostwach kraju w Aspen, zdobywając czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej zjazdu. Ben Ritchie nagrodę dla najbardziej obiecującego alpejczyka zdobył po raz 4. Sukces zapewniło mu zwycięstwo slalomowe w mistrzostwach świata juniorów w Bansko. Do tego dorzucił również złoto na czempionacie USA, także w slalomie.

Kącik towarzyski

Manuela Moelgg oraz Werner Hell zostali rodzicami. Włoskiej parze mistrzów narciarstwa alpejskiego urodził się syn Ben. Manuela i Werner od kilku lat cieszą się sportową emeryturą. Kto wie, być może Ben za kilkanaście lat również zostanie wielką gwiazdą stoków na całym świecie.

Źródło: neveitalia.it/heute.at/skiracing.com/fis-ski.com/informacja własna