Alpejska wiosna – czerwiec #4. Zmiany w programie igrzysk. Inspekcja w Bułgarii i turniej golfowy w Szwajcarii

Manuellopez.ch, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Zaczęło się lato, młodzież rozpoczęła wakacje, a w Szwajcarii najlepsi narciarze rywalizowali na polu golfowym. Ostatni tydzień przyniósł zmiany w programie Igrzysk Olimpijskich – ta ostatnia informacja zdecydowanie zdominowała ostatni czas w świecie narciarstwa alpejskiego. O tych i innych ważnych informacjach ze świata alpejskiego można przeczytać w naszym raporcie.

Manuellopez.ch, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Zmiany w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2026

Zarząd Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zatwierdził w ostatnią środę zmiany w planie zimowych ZIO 2026. Z programu znika legendarna kombinacja alpejska. W tej konkurencji wykazać się mogli najbardziej uniwersalni zawodnicy. Jej miejsce zajmie rywalizacja zespołowa, w której będzie startować dwóch zawodników tej samej płci.  Jeden z członków ekipy będzie rywalizował w zjeździe, a drugi w slalomie. Wyniki obydwu narciarzy będą się sumować. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Shiffrin nominowana do nagrody

Mikaela Shiffrin otrzymała  nominacje do nagrody ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly). Amerykanka, która w tym sezonie została kolejny raz najlepszą narciarką  alpejską  sezonu będzie walczyć o nagrody w dwóch kategoriach. Pierwsza nominacja przyznawana jest w kategorii „Najlepsza zawodniczka w sporcie kobiet”. To już trzeci raz kiedy sportsmenka powalczy o nagrodę w tej kategorii. Druga nominacja Shiffrin jest to „Najlepszy rekordowy występ”. W trakcie swojej kariery narciarka pobiła wiele rekordów, pozostawiając trwały wpływ na narciarstwo. Jej niezwykła liczby zwycięstw w Pucharze Świata, ilość zdobytych medali mistrzostw świata oraz olimpijskich i dominacja załguje na uznanie według organizatorów uroczystości. Zwycięzców nagród poznamy 13 lipca podczas gali ESPY w Los Angeles.

Inspekcja w Bułgarii

W Bułgarii zespół Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej oraz firmy odpowiedzialne za organizację zawodów  skontrolowały gotowość Bansko do organizacji Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim w lutym 2024 roku. Kontrola obejmowała zwiedzanie stoku, na którym w przyszłym roku rozegrany zostanie slalom gigant i slalom. Omówiono także położenie kamer oraz wstępne zaplanowanie trasę zjazdu, tak aby widowisko było atrakcyjne dla kibiców. Dwa dni poświęcono również szczegółom imprezy, takim jak zakwaterowanie, transport, logistyka, organizacja uroczystości, zaplanowanie centra prasowego i innych szczegółowych elementów. Zawody mężczyzn w Bansko odbędą się 10 i 11 lutego i mają być największym wydarzeniem sportowym w Bułgarii tej zimy.

Pojedynek na trawie

Na słynnym polu golfowym Crans-sur-Sierre odbył się 17 coroczny turniej Swiss-Ski Golf Trophy. Tym razem wielu szwajcarskich sportowców, w tym Marco Odermatt, Loic Meillard, Michelle Gisin i Daniel Yule, pokazało swoje umiejętności nie na śniegu, a na trawie. W słoneczny dzień na polu golfowym w Valais odbyły się łącznie 24 pojedynki golfowe. W większości z nich rywalizowali czynni lub byli sportowcy. Sportsmeni rywalizowali tym razem nie o medale – impreza miała cel charytatywny. W tegorocznym Golf Trophy zebrano prawie 102 000 franków szwajcarskich, z których całość zostanie przekazana na promocję obiecujących sportowców uprawiających sporty zimowe w Szwajcarii.

Szczęśliwy ojciec

Thomas Dreßen wraz ze swoją małżonką podzielił się świetną informacją w mediach społecznościowych. Niemiecka gwiazda narciarstwa alpejskiego została ojcem. Żona narciarza Brigit podzieliła się świetną informacją z kibicami na Instagramie. Na zdjęciu możemy zobaczyć pociechę świeżo upieczonych rodziców.

– Witamy Eleno. Jesteśmy niesamowicie szczęśliwi i czekamy na przyszłość z naszym małym cudem – brzmi pełne emocji wpis 29 – latki

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Birgit Dreßen (@bi_dre__)

 

Źródło: fis-ski.com, sport.de