Alpejska wiosna – czerwiec #3. Federacje idą do sądu ws. wyborów prezydenta FIS, Hirscher chce zmienić narciarstwo, Vonn walczy o igrzyska w USA

fot. Andrea Miola ©
To już ostatni artykuł mianowany nazwą „Alpejska wiosna”. Od następnego naszego podsumowania w tytule pojawi się słowo „lato”. Oznacza to, że zbliża się okres, w którym kadry rozpoczynają przygotowania do najbliższego sezonu, zarówno w kwestii treningowej, jak i sprzętowej. W dzisiejszym artykule raport z ów preparacji, ale również informacje o szokującym wywiadzie Hirschera, o nowym zadaniu Lindsey Vonn oraz o kontrowersjach dotyczących nowego Prezydenta FIS.

Wyznanie mistrza
Marcel Hirscher po skończeniu kariery nie wycofał się z alpejskiego świata, a nawet nadal się w niego bardzo mocno angażuje. W wywiadzie Austriak przyznał, że jego celem jest zmiana. Zmiana, której potrzebuje narciarski system szkolenia i treningu. Były slalomista ujawnił, że jego kariera była pełna trudów spowodowanych zależnością od sztabu. – Jako narciarz jesteś sprzedany. To ma znaczenie. Byłem w pewnym sensie niewolnikiem innych. To absolutnie niewiarygodne jak to zniosłem – powiedział mistrz olimpijski z Pjongczangu.
Marcel prowadzi obecnie własny zespół. Jego marka „Van Deer” coraz śmielej wchodzi do Pucharu Świata. Niedawno informowaliśmy o przejściu Henrika Kristoffersena na narty Hirschera. Wizją Austriaka jest wniesienie do narciarstwa alpejskiego więcej niezależności i indywidualności, a przede wszystkim większego profesjonalizmu.
Zasłużona emerytura
Po ponad 40 lat pracy jako Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego w Sankt Moritz Martin Berdhod odchodzi na emeryturę. Szwajcar zajmujący się koordynowaniem zawodów we wspomnianym St. Moritz oraz Engadine, może się pochwalić ogromnymi liczbami: 78 zawodów Pucharu Świata, 71 Pucharu Europy, 379 wyścigów FIS, Mistrzostwa Szwajcarii, a na dodatek Mistrzostwa Świata (w 2003 i 2017 roku). Podczas wszystkich tych wyścigów Berdhod wykazywał się zapałem i zaangażowaniem. Teraz nadszedł czas na przekazanie pałeczki.
Nowym Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego został Robin Mozzari, który od paru sezonów angażuje się w organizację wyścigów. Berdhod będzie wspierał swojego następcę rozległą wiedzą i doświadczeniem.
Nowa misja Vonn
Lindsey Vonn dołączyła do komitetu organizacyjnego mającego przywrócić Zimowe Igrzyska Olimpijskie do Stanów Zjednoczonych. Salt Lake City wydaje się solidnym kandydatem do organizowania tej imprezy w 2030 roku. Mistrzyni zjazdu właśnie tam zadebiutowała na igrzyskach 20 lat temu, zajmując 6 miejsce w kombinacji alpejskiej. Teraz Amerykanka poleci do Szwajcarii, gdzie wraz z innymi członkami komitetu zaprezentuje w Lozannie kandydaturę. – Mamy teraz okazję, aby spróbować sprowadzić Igrzyska Olimpijskie z powrotem do domu – powiedziała Vonn.
Wybory na prezydenta FIS podważone?
Austriacki Związek Narciarski oraz czternaście innych związków narodowych podejmuje kroki prawne przeciwko wyborowi Johana Eliascha na funkcję Prezydenta Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Według oskarżających stowarzyszeń głosowanie podczas 53. kongresowi FIS w Mediolanie nie miało nic wspólnego z demokracją. W trakcie wyborów doszło do sporego zamieszania. Część z federacji kwestionowała sposób głosowania, wskazując, że są tylko dwie opcje: albo zagłosować na Eliascha jako jedynego kandydata, albo nie uczestniczyć w procesie.
– Nie podzielamy tego sposobu rozumienia prawa – powiedział sekretarz generalny ÖSV Christian Scherer, a federacja szwajcarska nazwała ten proces „przedstawieniem kukiełkowym”. Zbuntowane federacje chcą się odwołać do Sportowego Sądu Arbitrażowego i zaapelować o ponowne wybory.
Petra zmienia serwismena
Dwóch sportowców korzystających z nart marki Rossignol zmienia swoich serwismenów. Do teamu Petry Vlhovej dołączy Brice Bottollier. Slalomistka będzie korzystała z usług technika, który w przeszłości pracował z Muzatonem i Rogerem, a podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie zastępował serwismena Federici Brignone. Drugim narciarzem który postanowił zmienić sztab jest Ramon Zenhäusern. Szwajcar u swojego boku będzie miał Philippe Petitjeana, który ostatni sezon spędził przy Henriku Kristoffersenie.
Narciarskie transfery
Nieodłącznym elementem każdego okresu wiosenno-letniego są liczne zakończenia współprac z producentami i rozpoczęcia nowych. Jednym z takich transferów jest przejście Martiny Dubovskiej na narty marki Kästle. Historyczna marka wraca od paru sezonów do ścigania na najwyższym poziomie. Miesiąc temu kontrakt z tym austriackim producentem podpisała Ilka Stuhec. Dostawcę nart zmienił również Matthieu Bailet. Francuz zmienia Salomon na narty Head.
Przygotowania do sezonu
Do treningów na nartach powróciło paru alpejczyków i alpejek. Włoszki od 20 do 26 czerwca trenować będą w Les Deux Alpes. Nie zabraknie tam między innymi Federici Brignone czy Marty Bassino. Kadra szybkościowa Francuzów najbliższe dni spędzi pod znanym fanom kolarstwa Mont Ventoux. Niektórzy z nich, jak na przykład Matthieu Bailet wykonali już pierwsze skręty na nartach w Les Deux Alpes. Inni pozwolili sobie na mały odpoczynek: Nils Allègre ma drobną kontuzję, wicemistrz olimpijski Johan Clarey kończy miesiąc miodowy, Blaise Giezendanner odsunął się na chwilkę od sportu podobnie jak Maxence Muzaton. Z kolei wielokrotna mistrzyni świata juniorek Magdalena Egger trenowała z zespołem na przełęczy Stelvio w południowym Tyrolu.
Źrodła: informacja własna, fis-ski.com, krone.at, neveitalia.it, ledauphine.com, mundodeportivo.com
- Raport z kombinacji. Zapowiedź i terminarz LGP, podium Jarząbka oraz treningi Szyndlara w Norwegii - 26 sierpnia 2023
- Alpejskie lato – sierpień #3. Gorsze i lepsze powroty, kask Red Bulla musi ulec zmianie - 20 sierpnia 2023
- Alpejskie lato – lipiec #5. Rekonwalescencja Francuza dobiega końca, zmiany u Liensberger i operacja Lindsey Vonn - 30 lipca 2023