Alpejska wiosna – czerwiec #2. Z Austrii do Danii, transfer do skicrossu, Vonn w galerii sław i obóz przygotowawczy w Cetniewie

Foto: Stefan Brending

Do kalendarzowego lata w Europie coraz bliżej, jednak w świecie narciarstwa alpejskiego nie ma czasu na odpoczynek. W naszym cotygodniowym podsumowaniu m.in o zmianie narodowości austriackiego zawodnika, rozpoczęciu kariery skicrossowej, uhonorowaniu amerykańskiej mistrzyni i przygotowaniach polskich alpejek do sezonu 2022/23.

Foto: Stefan Brending

Powrót do korzeni

Austriak Christian Borgnaes od nowego sezonu będzie reprezentował Danię (kraj pochodzenia ojca). Do największych sukcesów 26-latka, w dotychczasowej karierze, należy zaliczyć starty w Adelboden i Kranskiej Gorze, gdzie w 2021 roku zdobył swoje jedyne punkty na poziomie Pucharu Świata. W 2020 został natomiast mistrzem Austrii w gigancie. – Z dumą ogłaszam, że od teraz będę reprezentował Danię w narciarstwie alpejskim – poinformował za pośrednictwem swoich portali społecznościowych Borgnaes.

Francuski transfer do skicrossu

Nicolas Raffort rozpoczyna karierę w skicrossie. 30-letni Francuz specjalizujący się dotychczas w zjeździe i supergigancie 62 razy startował w alpejskim Pucharze Świata. Ponadto sześciokrotnie meldował się w najlepszej „20” zawodów. Swoją nową pasję odkrył podczas mistrzostw kraju w skicrossie, gdzie wywalczył pozycję w czołowej dziesiątce. Obecnie trenuje wraz z kadrą na lodowcu w Deux-Alpes. Przed Raffortem z pewnością jeszcze wiele pracy, ale będzie mógł zdobywać doświadczenie w Pucharze Europy i zawodach FIS.

Vonn w Galerii Sław

Lindsey Vonn, najlepsza narciarka alpejska wszech czasów dołączy do amerykańskiej Galerii Sław Olimpijskich i Paraolimpijskich. 37-latka jest jedną z ośmiu wytypowanych w Hall of Fame Class 2022. Oprócz niej zaszczytu dostąpią: paraolimpijczycy Muffy Davis i David Kelly, pierwszy amerykańska mistrzyni olimpijska w narciarstwie alpejskim Gretchen Fraser, pływacy Michael Phelps oraz Natalie Coughlin i Trisha Zorn-Hudson, łyżwiarka figurowa Michelle Kwan, ikona piłki nożnej Mia Hamm oraz legenda lekkoatletyki Roger Kingdom. Klasa 2022 zostanie przedstawiona podczas ceremonii wyznaczonej na 24 czerwca w US Olympic & Paralympic Museum w Colorando Springs. Przypomnijmy, że Lindsey Vonn to trzykrotna medalistka olimpijska.

Suter wzmacnia swój zespół

Corine Suter niedawno podpisała nowy kontrakt z firmą Head, a teraz zatrudniła nowego serwismena. Do zespołu mistrzyni olimpijskiej w zjeździe dołączył Stefan Berthold. Austriak jest uznawany w środowisku narciarskim za jednego z najlepszych w swoim fachu. Ma za sobą wieloletnią współpracę z takimi gwiazdami jak Kjetil Jansrud czy Axel Lund Svindal. Czy dzięki tej zmianie Suter poprawi swoje osiągi? Tego dowiemy się w kolejnym sezonie.

Shiffrin wciąż na śniegu

Mikaela Shiffrin swoją formę szlifuje na śniegu nawet w czerwcu. Najbardziej wszechstronna narciarka ostatnich lat trenuje w Cooper Mountain. Tam ma okazję w optymalnych warunkach poprawiać swoje umiejętności w slalomie i gigancie. Na przełomie sierpnia i września Amerykanka ma w planach obóz przygotowawczy w Ushuaia w Ameryce Południowej. Będzie to dla niej kluczowy blok treningowy przed powrotem do Europy.

Najpierw Zakopane, teraz Cetniewo

Niedawno pisaliśmy o testach Iron Man w Zakopanem, które przechodziły nasze alpejki. Na odpoczynek wciąż nie ma jednak czasu. Maryna Gąsienica-Daniel już od kilku dni trenuje w Centralnym Ośrodku Sportu w Cetniewie. Najlepsza polska alpejka mogła ostatnio liczyć na wsparcie Zuzanny Czapskiej, która na codzień odbywała treningi z kadrą snowboardu.

Źródło: własne/ Instagram/ ledauphine.com/ fantaski.it/ krone.at/ skimag.com/ neveitalia.it