Alpejska wiosna: Czerwiec #2 – Kontuzja Kristoffersena, wzburzenie Shiffrin, szczęśliwe powroty, kadra Kanadyjczyków

fot. Are2019.com

fot. Are2019.com

Czerwiec to okres upałów i długich dni. I – co tu dużo kryć – ogórkowy w narciarstwie alpejskim. Co nie znaczy oczywiście, że nic ciekawego w świecie narciarstwa alpejskiego się nie dzieje. Zapraszamy na tradycyjne coniedzielne podsumowanie tygodnia.

W sporcie niewiele się dzieje, na świecie – niestety – aż zbyt wiele. W USA fala antyrasistowskich zamieszek zdominowała życie społeczne i polityczne nawet bardziej niż pandemia choroby COVID-19. Mikaela Shiffrin na swoich profilach Facebookowych i Instagramowych ostro wypowiadała się przeciwko segregacji, co spotkało się z krytyką niektórych fanów. Shiffrin bez ogródek i w swoim stylu napisała długie wyjaśnienie, dlaczego na takich kibicach jej nie zależy. Mikaela znana jest z zainteresowania tematyką społeczną i ciekawymi przemyśleniami na różne tematy. Jej niezłomna postawa względem mniej uprzywilejowanych członków amerykańskiej społeczności jednych inspiruje, innych – na szczęście mniej licznych – zraża.

Przełęcz Stelvio – tam się koncentrują obecnie treningi alpejczyków. Trenują tam teraz Niemcy z Thomasem Dressenem na czele, o czym można przeczytać tutaj. Również przebywa tam Marta Bassino, która chce kontynuować udane starty z zeszłego sezonu. Trenują tam również m.in. Manfred Moelgg, Simon Maurberger, czy wracająca do startów Roberta Melesi. Francuzi – wśród nich ex-mistrz slalomu sprzed lat Jean-Baptiste Grange trenują na lodowcu Pisaillas w Val d’Isere. Więcej w tym miejscu.

Do startów wróci też po ciężkiej kontuzji Manuel Osborne-Paradis. Weteran wraca po kontuzji, której doznał jeszcze w listopadzie 2018 roku. Znalazł się on w kadrze, która jest nieco uszczuplona względem poprzednich sezonów. Tworzą ją poza nim: Cameron Alexander, Jack Crawford, Marie-Michèle Gagnon, Valérie Grenier, Erin Mielzynski, Ali Nullmeyer, Trevor Philip, Erik Read, Jeffrey Read, Roni Remme, Brodie Seger, Amelia Smart, Laurence St-Germain, Broderic Thompson, Kyle Alexander, Asher Jordan, a także Sam Mulligan i Riley Seger. O kadrze Kanadyjczyków można poczytać tutaj.

Do dość zacnego grona krytyków pomysłu rozegrania Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim w 2022 roku dołączył weteran Johan Clarey. Francuz jest obecnie w najwyższej życiowej formie, ale ma już 38 lat, więc dużo większe szanse na ewentualny medal miałby w przyszłym roku. Niemniej inne argumenty, które przedstawiał były już bardziej obiektywne – między innymi utratę rangi Mistrzostw Świata, która groziłaby w przypadku rozegrania ich po Igrzyskach Olimpijskich. O wypowiedziach Clareya można poczytać tutaj.

Z Norwegii płyną nieco mniej przyjemne wieści – Henrik Kristoffersen jest kontuzjowany w kostkę – w najlepszym razie czeka go dwutygodniowa przerwa – obrzęk nieco się zmniejsza, nie wiadomo jednak, czy kontuzja nie jest poważna. Jego rodak Stian Saugestad zakończył karierę – nie obfitowała ona jednak w sukcesy.

I jeszcze wiadomość z cyklu “łączmy się w pary, kochajmy się” – Luca de Aliprandini i Michelle Gisin po przerwie związanej z kwarantanną znowu mogą się cieszyć swoim związkiem. Oboje mają w planach odniesienie pierwszego pucharowego zwycięstwa w nadchodzącym sezonie (bo Michelle Gisin jest co prawda mistrzynią olimpijską, ale zawodów PŚ nie wygrała nigdy). O szczęściu pary więcej tu.

źródła: skiweltcup.tv, neveitalia.it