Alpejska jesień – wrzesień #4. Kontuzja słoweńskiej nadzieii, powrót Niny O’Brien i szokująca diagnoza norweskiego mistrza

screen - eurosport

W naszym kraju oficjalnie rozpoczął się jesienny okres, a co za tym idzie coraz bliżej do startu kolejnego sezonu Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Zawodnicy weszli w końcową fazę przygotowań, a co za tym idzie nowości ze świata pełnego śniegu nie brakuje. W kolejnym podsumowaniu m.in o kontuzji słoweńskiej alpejki czy wielkim powrocie Niny O’Brien.

screen – eurosport

Robnik kontuzjowana

Tina Robnik upadła podczas treningu giganta w Saas-Fee. 31–latka straciła równowagę przed skrętem na lewą nogę, a następnie czubkiem narty zahaczyła o bramkę. Pomimo iż wiązanie natychmiast się wypięło, Słowenka nie uniknęła obrażeń. Doznała złamania w okolicy wyżyny piszczelowej i zwichnięcia barku. Szczęśliwie obyło się bez operacji, ale na narty wróci dopiero za 3-4 miesiące. Przypomnijmy, że Robnik w przeszłości mierzyła się choćby ze złamanymi kręgami (2011) oraz zerwanymi więzadłami w lewym kolanie (2018). W ubiegłym sezonie świetnie poradziła sobie podczas giganta w Kranskiej Gorze, zajmując 8. miejsce.

Nina O’Brien wreszcie na nartach

Nina O’Brien z pewnością nie tak wyobrażała sobie start w igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Amerykanka mogła walczyć o medal w gigancie, jednak na jednej z końcowych bramek wywróciła się i doznała złamania kości piszczelowej, strzałkowej oraz skokowej. 24-latka dostała w tym miesiącu zielone światło do startów od swoich lekarzy. Wciąż jednak nie jest pewne, czy zobaczymy ją już na otwarciu sezonu w austriackim Sölden.

Poważna choroba Svindala

Jak już informowaliśmy wcześniej Axel Lund Svindal zachorował na raka jąder. 39-latek przeszedł już jednak operację, a rokowania są dobre. – Wszystko dlatego, że poszedłem do lekarza gdy tylko zacząłem podejrzewać, że coś jest nie tak – napisał na swoich portalach społecznościowych norweski mistrz.

Axelowi wdzięczne jest Towarzystwo Onkologiczne w Norwegii, z którym ten skontaktował się, aby opowiedzieć swoją historię i zachęcić ludzi do badań. Ulgę czują także koledzy z kadry narodowej. – To trudny proces dla Axela, ale jest twardzielem, który przejdzie przez to z podniesioną głową – powiedział na łamach Dagbladet,Alexander Aamodt Kilde.

Szwajcarka przechodzi na emeryturę

Carole Bissig mając na koncie 23 występy w Pucharze Świata, w których udało jej się zdobyć 8 punktów poinformowała o zakończeniu kariery. 26-latka nie znalazła się w składzie kadry narodowej na sezon 2022/23, więc jej decyzja wydaję się być w pełni zrozumiała. Po raz ostatni w zawodach Pucharu Świata wystąpiła na początku ubiegłej zimy w Levi. W międzyczasie startowała regularnie w Pucharze Europy.

Hirscher z nadziejami na nowy sezon

Tuż przed wyścigiem DTM w Spielbergu Marcel Hirscher udzielił wywiadu, w którym z nadzieją patrzy na nadchodzący sezon Pucharu świata w narciarstwie alpejskim. Cieszy się również nadchodzącymi testami linii komercyjnej, która ma się pojawić w przyszłym roku. Przypomnijmy, że produkowane przez niego narty marki Van Deer pojawią się na światowych stokach. 33-latek cieszy się że z pozycji kibica będzie mu łatwiej analizować starty zawodników. Z pewnością największe szanse na dobre wyniki należy dawać Henrikowi Kristoffersenowi, który od tego roku będzie używał sprzętu produkowanego przez Hirschera.

Źródło: krone.at, skiracing.com, skiweltcup.tv, laola1.at, informacja własna