Ałmaty stara się o organizację ZIO w 2022!

fot. sport.tvn24.pl
fot. sport.tvn24.pl

W wyścigu o Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 roku zostały już tylko dwie kandydatury: Pekin i Ałmaty. Kazachskie miasto, jeszcze przed przyznaniem organizacji postanowiło modernizować kompleks sportowy. Mieszkańcy w większości liczą, że za siedem lat do ich ośrodka zjadą najlepsi sportowcy.

Ponad 60 procent miasta popiera władze miasta starające się o organizację największej z zimowych imprez sportowych na świecie. Mieszkańcy mają nadzieję, że dzięki temu poprawi się infrastruktura ich miasta, powstaną nowe areny sportowe, a także przybędzie więcej turystów. Pozostali martwią się o budżet, wzrost podatków i zanieczyszczenia. Ałmaty starały się o IO w 2014 roku ale przegrały je z rosyjskim Sochi. Trzy lata wcześniej w Kazachstanie odbyły się Igrzyska Azjatyckie, a na 2017 rok zaplanowano w tym miejscu Zimową Uniwersjadę.

Na początku stycznia tylko dwaj kandydaci do organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku Ałmaty i Pekin złożyli w Lozannie pełną dokumentację obejmującą szczegółowe informacje dotyczące aren sportowych, zakwaterowania, transportu, finansów i bezpieczeństwa. W dużej mierze kwestie finansowe oraz polityczne sprawiły, że z organizacji największej zimowej imprezy sportowej w 2022 roku wycofały się Kraków, Lwów, Oslo i Sztokholm. Zaznaczyć trzeba, że olimpiada w rosyjskim Soczi kosztowała aż 51 miliardów euro. Powstało tam wiele nowych obiektów, nie tylko sportowych, które niestety od kilku miesięcy nie są wykorzystywane.

Źródło: sport.tvn24.pl

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.