Aleksandr Legkow z dożywotnią dyskwalifikacją MKOLu

Aleksandr Legkow i Jewgienij Biełow nie wystąpią podczas Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Rosyjscy biegacze zostali ukarani przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski za złamanie przepisów antydopingowych.

Nie wiadomo dokładnie jakie przepisy Legkow i Biełow złamali, ale kara nie pozostawia żadnych złudzeń. Aleksandr stracił złoto zdobyte w Soczi na 50 km i srebro w sztafecie (cały zespół oczywiście został pozbawiony tego medalu). Biełowowi nie odebrano żadnego krążka, bo go nie zdobył. Obaj zawodnicy byli zawieszeniu przez MKOl od grudnia ubiegłego roku. W poniedziałek przesłuchano także innych rosyjskich biegaczy. Wśród nich: Alexey Petukhov, Yevgenya Shapovalova i Julia Iwanowa. Decyzja w ich sprawie zostanie ogłoszona w ciągu najbliższych dni.

Z decyzją podjętą przez władze komitetu nie zgadza się adwokat biegaczy i zapowiada odwołanie do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS). – Wszyscy jesteśmy w szoku. Już szykujemy dokumenty do CAS – zapowiedziała także Jelena Wialbe. MKOl ponownie bada próbki wszystkich rosyjskich olimpijczyków z Soczi. Ma to związek z aferą, ujawnioną m.in. przez Grigorija Rodczenkowa – byłego dyrektora moskiewskiego laboratorium antydopingowego. Według jego zeznań, dochodziło tam do manipulacji poprzez tuszowanie pozytywnych wyników i podmienianie próbek.

Źródło: fondoitalia.it

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.