Aleksander Aamodt Kilde i Maria Therese Tviberg złotymi medalistami Mistrzostw Norwegii w zjeździe

23:13, 31.03.2017 Marek Cielec

Norwegowie kontynuują swoje krajowe mistrzostwa w narciarstwie alpejskim w Narviku. Dziś ścigano się tam w zjeździe. Maria Therese Tviberg powtórzyła swój sukces z wczoraj zdobywając złoty medal w rywalizacji kobiet, natomiast Aleksander Aamodt Kilde zwyciężył w zawodach mężczyzn.

Wprawdzie w zmaganiach kobiet nie wzięło udziału wiele Norweżek (tylko 14), ale kilka z nich prezentuje naprawdę wysoki poziom - również alpejki w wieku juniorskim. W zjeździe triumfowała Maria Therese Tviberg - jedna z bardziej objeżdżonych w Pucharze Świata w narciarstwie alpejskim Norweżek, choć nie można o niej mówić jako o weterance, gdyż ma dopiero niespełna 23 lata, a w Pucharze Świata jeździ od 3 sezonów. Jednak w Norwegii nie ma zawodniczek zaawansowanych wiekowo. Najstarszą ze startujących była Kristina Riis-Johannessen - zwyciężczyni klasyfikacji generalnej Pucharu Europy, która ma 26 lat. Po kilku sezonach startów w Ameryce Północnej Riis-Johannessen powróciła do Europy i prezentowała się w tym sezonie bardzo dobrze, w grudniu ubiegłego roku zadebiutowała w Pucharze Świata, a w przyszłym sezonie powinniśmy ją tam oglądać częściej, gdyż dzięki triumfie w PE będzie miała zagwarantowane miejsce na liście startowej w każdych zawodach. Tviberg uzyskała dziś przewagę 0,22 sek. nad Kristiną Riis-Johannessen. Niewiele więcej, bo 0,26 sek. straciła do zwyciężczyni Kristin Anna Lysdahl, która uplasowała się na miejscu trzecim. Podobnie jak Riis-Johannessen błyszczała przede wszystkim w Pucharze Europy i do końca biła się o końcowy triumf, jednak przegrała ze swoją starszą rodaczką. Lysdahl w tym sezonie występowała jeszcze jako juniorka, jednak nie udało jej się przywieźć medalu z Mistrzostw Świata Juniorów z Åre. Na czwartym miejscu uplasowała się Ragnhild Mowinckel (+0,59 sek.). Jak na razie mistrzostwa nie idą po jej myśli, gdyż po raz trzeci znalazła się na czwartym miejscu. Piąta była Kajsa Vickhoff Lie (+0,81 sek.), a szósta 17-letnia Marte Monsen (+0,85 sek.), która zalicza jedne z pierwszych startów w zjeździe, ale zapowiada się naprawdę dobrze.

Pełne wyniki zjazdu kobiet

Aleksander Aamodt Kilde po dwukrotnym zajęciu drugiego miejsca (w kombinacji i super-G) w końcu się przełamał i pokonał wszystkich rywali. Czołowa piątka dzisiejszych zawodów wygląda podobnie jak wczorajsza, jednak miejscami zamienili się Aleksander Aamodt Kilde i Stian Saugestad, który dziś nieznacznie przegrał z Kilde i zajął miejsce drugie. Do drugiego złotego medalu tych mistrzostw zabrakło Saugestadowi tylko 0,10 sek. Ponownie trzecie miejsce zajął Duńczyk Christoffer Faarup (+1,06 sek.), czwarty był Tomas Markegård (+1,26 sek.), który zdobył drugi brązowy medal. Na pozycji piątej uplasował się Bjørnar Neteland (+1,30 sek.), a na szóstej Rasmus Windigstad (+1,31 sek.). Siódme miejsce zajął Ola Einbu Baugerød, a ósme Joachim Jagge Lindstøl.