Aksel Lund Svindal zmaga się z nowotworem

fot. Janis Blaus © via flickr.com

Aksel Lund Svindal w czasie trwania swojej kariery narciarskiej wiele razy musiał zmierzyć się z ciężkimi kontuzjami, po których zawsze się podnosił i wracał na szczyt. Teraz Norweg po raz kolejny musi zmagać się z trudną sytuacją zdrowotną jaką jest wykryty u niego rak jąder. 

fot. Janis Blaus © via flickr.com

Szybka reakcja

Norweski były alpejczyk Aksel Lund Svindal po zakończeniu zawodniczej kariery wciąż pozostaje aktywny w mediach społecznościowych, w których podzielił się osobistym wyznaniem dotyczącym wykrytej u niego niedawno choroby. Publikując zdjęcie w szpitalnej koszuli 40-latek wyznał, iż lekarze wykryli u niego raka jąder. – Poczułem zmianę w moim ciele. Nie byłem pewien, co to było, ani czy w ogóle coś było. Postanowiłem to sprawdzić. Poszedłem do lekarza i szybko zostałem przeniesiony do szpitala, gdzie szybko potwierdzono to, co podejrzewał mój lekarz. Rak jąder – napisał na swoim profilu instagramowym  Svindal.

Norweg zachęca do badań

Dwukrotny mistrz olimpijski jest już serii badań i operacji. Na szczęście przewidywania odnośnie choroby Norwega już po tygodniu były pozytywne. Jak przyznał Svindal, wszystko dzięki jego decyzji, aby od razu zwrócić się po poradę lekarską, gdy zaczął podejrzewać, że coś jest nie tak. Norweg zachęcił także, aby nie wahać się mówić o swoich dolegliwościach i zasięgać porady oraz udać się na kontrolę lekarską.

Choroba młodych mężczyzn

Wyznanie Aksela zostało także skomentowane przez Norweskie Towarzystwo Onkologiczne – Jeśli zauważysz, że coś się zmieniło, powinieneś udać się do lekarza. Aksel zrobił to szybko. Rak jądra jest formą nowotworu o bardzo dobrym rokowaniu. To bardzo ważne, aby poważnie potraktować objawy i udać się do lekarza – powiedziała Ingrid Stenstadvold Ross, sekretarz generalna. Objawy raka jąder, na które należy zwrócić uwagę to wyczuwalny guzek w jądrze, zmniejszenie rozmiaru jądra, zmiana konsystencji w jądrze, uczucie pociągania i ciężaru w obrębie moszny. U części pacjentów pojawia się ból. Rzadko może pojawić się powiększenie gruczołów sutkowych. Jest to choroba głównie młodych mężczyzn. Najwięcej zachorowań występuje u osób w wieku 15–40 lat, czyli inaczej niż w przypadku wielu innych nowotworów, które pojawiają się częściej wraz ze starzeniem się organizmu.

Źródło: Instagram.com, vg.no, alivia.org.pl